Categories Lajme

Francezët djegin vendin pasi qeveria i mbijetoi shkarkimit, rriti moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç

Qeveria shpëtoi, por jo qytetet në Francë. Mijëra njerëz protestuan dhunshëm në Paris kundër reformës së presidentit Emmanuel Macron për rritjen e moshës së pensioneve nga 62 në 64 vjeç.

Tashmë ky ndryshim u shndërrua në ligj, falë edhe mbijetesës së qeverisë ndaj dy mocioneve të mosbesimit nga opozita. Nëse kryeministrja dhe kabineti i saj do të shkarkohej në Asamblenë Kombëtare, Macron do të duhej të emëronte një qeveri të re ose të çojë vendin në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Votimi erdhi pasi shefja e qeverisë, Elisabeth Borne, përdori një fuqi speciale kushtetuese, të quajtur artikulli 49:3, për të miratuar reformën në pensione pa votim në Asamblenë Kombëtare javën e kaluar.

Pasi mocionet e mosbesimit dështuan, deputetët e së majtës paraqitën disa pankarta në sallë, në të cilat shkruhej: “Beteja vazhdon!” dhe “Do të takohemi në rrugë!”, si dhe përsëritën thirrjet ndaj kryeministres për të dhënë dorëheqjen. Në rrugët e Parisit, revolta popullore ishte dhe më e ndezur, me protestues të shumtë që i vunë flakën objekteve të ndryshme dhe u përleshën me policinë. Forcat e rendit ndërhynë duke arrestuar 101 persona.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME