Categories Kuzhina, Lifestyle

Gjylzeme; Përgatitur nga Nanë Rruzhdie Gërra nga Vlora!

Rubrika “KULINARIA ÇAME” Gjylzeme; Përgatitur dhe vënë në dispozicion për publikim nga Nanë Rruzhdie Gërra!

Receta: 1 kg miell gruri, 2 kokrra vezë, 2 filxhanë kafeje vaj, kripë, 400 gr arra, 1.2 kg sheqer, 200 gr gjalpë, kanellë, ujë. Përgatitja: Zëmë brumin me miell, vezë, vaj, ujë dhe kripë dhe e lëmë të vijë për një orë.

Përgatitim mbushjen me arra, kanellë dhe 100 gr sheqer. Hapim 5 petët e para dhe me qëllim që petët të mpihen fillojmë punën nga peta e parë që kemi hapur. E hapim në tavolinë, e pikojmë me gjalp dhe vaj të shkrirë, hedhim masën me arra dhe e mbledhim si firzamonikë. Kështu veprojmë për çdo petë.

Më pas i shtrojmë në tepsi ashtu siç janë. Në varësi të formës së tavës bëjmë shtrimin ose në formë rrethore ose katër këndore dhe më pas i presim. Piqet në 180 gradë derisa të marri ngjyrë kadife. Ndërkohë përgatitim sherbetin me 1 litër ujë dhe 1.1 kg sheqer. Pasi ftohet ëmbëlsira i hedhim sherbetin të nxehtë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME