Categories Lajme

Gjysmë të zhveshur dhe të lidhur, publikohen pamjet e transferimit te 2 mijë të burgosurve

Qeveria e El Salvadorit transferoi mijëra anëtarë të dyshuar të bandës në një burg të sapohapur të premten e 24 shkurtit. Ky është hapi i fundit në goditjen kundër krimit që ka bërë që popullsia e burgjeve të kombit të Amerikës Qendrore të rritet.

“Kjo do të jetë shtëpia e tyre e re, ku ata nuk do të mund të bëjnë më dëm për popullatën,” shkroi presidenti Nayib Bukele në Twitter. Rreth 2,000 anëtarë të akuzuar të bandës u transferuan në burgun me kapacitet prej 40,000 personash, i konsideruar si më i madhi në Amerikë.

Në një video të postuar nga Bukele, të burgosurit të zhveshur me pantallona të shkurtra të bardha, me kokë të rruar, shihen duke vrapuar nëpër burgun e ri në qeli. Shumë tatuazhe të bandave të arinjve.

Më shumë se 64,000 të dyshuar janë arrestuar në rrjetin kundër krimit. Arrestimet mund të bëhen pa urdhër, komunikimet private janë të aksesueshme nga qeveria dhe të arrestuarit nuk kanë më të drejtë për avokat.

Organizatat e të drejtave të njeriut argumentojnë se njerëz të pafajshëm janë kapur nga politika, duke përfshirë të paktën dhjetëra që kanë vdekur në paraburgimin e policisë.

https://twitter.com/i/status/1629165213600849920

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME