Categories Lajme

Gruaja e parë në Forcat e Armatosura të Shqipërisë, Olsa Dema do të trajnohet nga Marina Britanike

Olsa Dema, gruaja e parë në Forcat e Armatosura të Shqipërisë, është përzgjedhur për të ndjekur Kursin e Zonës Ekskluzive Ekonomike në Shkollën e Luftës Detare të Marinës Mbretërore në Mbretërinë e Bashkuar.

Lajmin e jep Ambasada e Britanisë së Madhe në Tiranë, e cila shpërndan dhe një video-mesazh të vetë ushtarakes shqiptare. Kursi shqyrton tema mbi Legjislacionin, llojet dhe luftën ndaj Kërcënimet Detare, Mbrojtjen e Peshkimit dhe Ndotjen Detare.

Njoftimi i plotë i Ambasadës Britanike në Tiranë:

Urime Kapiten Lejtnant Olsa Dema, gruaja e pare nga Forcat e Armatosura Shqiptare e përzgjedhur për të ndjekur Kursin e Zonës Ekskluzive Ekonomike në Shkollën e Luftës Detare të Marinës Mbretërore në Mbretërinë e Bashkuar.

Kursi ka për qëllim t’u ofrojë pjesëmarrësve njohuritë e kërkuara nga praktikuesit profesionistë detarë si dhe vendim-marrës të tjerë të rëndësishëm në administrimin dhe operacionet e zonave të caktuara të një vendi për të mundësuar një studim më të hollësishëm të çështjeve të përfshira.

Kursi shqyrton tema mbi Legjislacionin, llojet dhe luftën ndaj Kërcënimet Detare, Mbrojtjen e Peshkimit dhe Ndotjen Detare.

Ky kurs është vetëm një nga mënyrat e shumta në të cilat Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria punojnë ngushtë së bashku për të përmirësuar dhe ruajtur sigurinë, paqen dhe stabilitetin.

Dëgjoni mendimet e Lt Demës mbi këtë mundësi të shkëlqyer për të mësuar dhe zhvilluar aftësi që do t’i shërbejnë në kryerjen e detyrave të saj, ndërsa i shërben popullit të Shqipërisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Izoloi gruan në banesë me kamera sigurie, Gjykata e Apelit merr vendimin për 34-vjeçarin

Gjykata e Apelit të Tiranës ka refuzuar kërkesën për liri të 34-vjeçarit Asqeri M. i…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjendet pa jetë në shtëpi 54 vjeçari në Lezhë

Një burrë 54 vjeç u gjet pa jetë sot në shtëpinë e tij. Ngjarja ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Atë që ka për detyrë ta bëjë shteti, banorët e Vranishtit e bëjnë me lekët e tyre

Ndërsa të gjithë fshatrat vuajnë shpopullimin dhe i janë dorëzuar këtij fati, krejt e kundërta…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Sëmundjet tumorale po shtohen me shpejtësi, mjekët thirrje për rivendosjen e ligjit antiduhan

Sëmundjet tumorale po prekin gjithnjë e më shumë njerëz dhe për fat të keq dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ekzekutori ishte djali! Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit: E gjithë familja e përfshirë…

Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb Meta. Duket se ekzekutori i babait nuk…

LEXO ME SHUME