Categories Lajme

I dënuar për vrasjen e drejtorit të Policisë/ Shënjestër e “Metamorfozës”, Kushtetuesja rrëzon kërkesën për liri të Genc Tafilit

23 vjet më parë u vra Drejtori i Policisë së Shkodrës, Arben Zylyftari. I dënuari me 25 vite burg për vrasjen e tij vazhdon të kërkojë lirinë. Mirëpo, Gjykata Kushtetuese rrëzoi pretendimet e Genc Tafilit. Ai “trokiti” në Kushtetuese në prill të këtij viti dhe kërkoi shfuqizimin e vendimeve të Apelit dhe Gjykatës së Lartë, që e rikthyen atë në qeli, pas 4 vitesh qëndrimi në liri.

Ishin këto dy gjykata që ndryshuan vendimin e dhënë në vitin 2017 nga Gjykata e Krujës, që liroi Tafilajn 3 vjet e 3 muaj e 18 ditë, para përfundimit të dënimit me çerekshekulli burg.

I dënuari për vrasjen e drejtuesit të lartë të policisë i konsideroi antikushtetuese dy vendimet e Apelit dhe Gjykatës së Lartë, me pretendimin se në shqyrtimin e kërkesës së tij për lirim të parakohshëm, këto gjykata duhet të zbatonin ligjin e kohës kur kishte kryer krimin dhe jo ligjin aktual.

Kërkesa e tij nuk u mor parasysh nga Kushtetuesja. “…neni 64 i KP-së që ka qenë në fuqi në momentin e dënimit të kërkuesit (vitin 2001), nuk mund të gjejë zbatim në momentin e aplikimit të kërkuesit për lirim me kusht (në vitin 2017). Në këto rrethana, Kolegji çmon se gjen zbatim dispozita e ligjit penal që është në fuqi në momentin e paraqitjes së kërkesës për lirimin me kusht nga i dënuari, pasi plotësimi i kërkesave të ligjit do të verifikohet në këtë moment”.

Nga arsyetimi i Kushtetueses, në vendimin për moskalim të çështjes për shqyrtim në seancë plenare, Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar edhe pretendimet e Tafilajt për cenim të standardit të arsyetimit të vendimit gjyqësor.

Para se të lirohej me kusht, Tafilaj vuajti 21 vjet e 7 muaj burg. Referuar dosjes “Metamorfoza” të SPAK, që vuri në pranga edhe një prokuror, një zyrtar të lartë policie dhe një biznesmen, gjatë kohës që ishte në liri emri i Tafilajt ishte vënë në shënjestër për ekzekutim nga anëtarët e grupit kriminal.

Pas vendimeve që detyronin rikthim në qeli Tafilaj u arrestua në Gjermani në janar 2022 dhe u ekstradua në Shqipëri 5 muaj më vonë./a2/

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME