Categories Kulture

”Identitet” sipas të rinjve përmes pikturës, fotografisë dhe instalacionit

Ekspozita me temë ”Identitet” është çelur për publikun pranë Qendrës Rinore të Tiranës.

Nxënësit e klasave te 10-ta, 11-ta dhe 12-ta të shkollës ndërkombëtare World Academy of Tirana kanë paraqitur 35 punime të tyre të krijuara në lëndën e Artit Pamor.

Ata janë prezantuar me krijime të tyre origjinale duke përdorur teknika të ndryshme në vizatim, pikturë, fotografi, instalacion dhe teknika mikse. Nxënësit e kanë trajtuar temën e ”Identitetit” në këndvështrime të ndryshme, sa krijuese aq edhe inovatore, duke evidentuar aspekte të ndryshme të identitetit si statusi, rizbulimi, dilemat, modelet, ndryshimet, pasiguritë etj.

Përveç funksionit shprehës, punimet e paraqitura mbartin edhe funksionin konceptual, ku ideja ose koncepti pas secilës punë është më i rëndësishëm se sa objekti.

Një nga elementët kryesore të organizimit të ekspozitës është transparenca, e përdorur në mënyrë të përsëritur. Perdet ndarëse transparente krijojnë seksione të veçuara brenda hapësirës së madhe. Punimet shihen në fokus duke krijuar një marrëdhënie mes tyre, që lidhet me konceptet e ekspozitës, duke nxjerrë në pah kontrastin midis individualitetit dhe marrëdhënies ndërpersonale.

Ekspozitat e artit pamor janë pjesë e rëndësishme e programit të shkollës World Academy of Tirana. Nxënësit kanë mundësi të shpalosin kreativitetin dhe natyrën e tyre kërkuese përballë audiencës. Qëllimi i ekspozitave dhe aktiviteteve të tjera artistike është të inkurajojë nxënësit për t’u familjarizuar me të gjitha hapat e procesit krijues deri tek ekspozita./ata

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më të mirë të vitit

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më…

LEXO ME SHUME