Categories Lajme

Inxhinieri i mjedisit: Kujdes, mos përdorni shumë detergjent!

Rrobat e palara i vendosim në lavatriçe, hedhim detergjentin dhe pasi ka përfunduar procesi, i ndejmë. Por nuk përfundon me kaq, mos mendoni që keni vepruar gjithmonë drejtë. Studime të ndryshme kanë treguar se mënyra se si ne i lajmë rrobat kanë ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin tonë, ekonomi dhe mjedis.

P.sh. Lumi Ishëm, si një nga lumenjtë më të ndotur në Evropë, është një nga shembujt konkret se si është ndotur kryesisht vetëm nga përdorimi i detergjenteve që përdoren për larjen e rrobave.

Nisur nga ky fakt, grupimi i të rinjve ENFORCE Shqipëri ka ndërmarrë iniciativën “Metoda inovative për reduktimin e ndotjes së lumit Ishëm’’, pjesë e së cilës ishte edhe anketimi i rreth 150 familjeve të qarkut Tiranë mbi përdorimin e detergjenteve komercialë dhe gabimet më të shpeshta që bëjmë për larjen e rrobave.

I ftuar sot në “Wake Up” ishte inxhinieri i mjedisit dhe një prej të rinjve që realizuan këtë anketim, Arsiel Mardhaja. Ai tregoi gabimet më të shpeshta që bëhen në larjen e rrobave.

“Te ne ekziston një fenomen, mamatë tona që janë aq të mira dhe punëtore, kanë atë tendencën që sa më shumë detergjent të hedhim, aq më mirë lahen rrobat.

Mirëpo, kjo nuk është fare e vërtetë. Rrobat do lahen si më detergjent shumë, si me pak, por diferenca qëndron këtu, kur ti përdor sasi më të madhe detergjenti ka efekte negative në mjedis dhe jo vetëm.

Një pjesë e detergjentit ngelet në rroba dhe janë kimikate të dëmshme dhe për personat që janë alergjikë, apo vuajnë nga sëmundjet e lëkurës, problemi është shumë i madh”, sqaroi ai.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME