Categories Lajme

Kandidatët e primareve në Sarandë përballë antarësisë

4 Kandidatet e Partise Demokratike në primare për bashinë e Sarandes dolën përpara antarësisë me projektin e tyre për drejtimin e kësaj bashkie.Ata janë Bankieri Ardit Cikuli , Biznesmeni Armando Magllara ,avokat Ilir Nikolla dhe avokat Spiro Vaso.

Kryetaria e Partise Demokratike për Sarandën Manjola Nikollo duke folur në këtë prezantim vuri theksin tek vlerat e konkurimit që ka kjo forcë politike, duke u dhënë mundesinë disa kandidaturave të përfshihen në garë për drejtimi e bashkisë .

Gjatë prezantimit të tyre të katër kandidatët vunë në dukje rëndësinë e ndryshimit të pushtetit local pasi sipas tyre, drejtuesit aktualë të bashkisë Sarandë ose janë në ndjekje penale ose janë të përfshirë në korrupsion me përmasa gjigande.Këto primare në Sarandë u cilësuan mjaft positive per demokracine dhe lirinë e pjesmarries në garë, edhe nga deputetia Ina Zhupa e pranishme në takim.

Sipas saj tashmë jemi para një fakti kur partia demokratike ka përballë votuesit vlerat më të mira të saj .Në këtë prezantim primare në Sarandë mungonte kandidati Robert Haxhi i cili ka shprehur kandidaturën e tij por që nuk ishte i pranishëm në takim.

Ndërkohë nga Partia Socialiste nuk ka asnjë reagim se kush do të jetë kandidati për bashkinë e Sarandës .Mësohet se kryetari aktual Adrian Gurma mund të jetë një nga kandidatët e mundëshëm në zgjedhjet loale të 14 majit por që edne nuk ka asnjë njoftim zyrtar nga kjo forcë politike.

 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Humb jetën 25-vjeçari shqiptar në Itali, kamioni që drejtonte u përplas në mënyrë fatale në rrugë

Një 25-vjeçar shqiptar humbi jetën në një aksident tragjik këtë të hënë në Itali. I…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Krenaria e shqiptarëve, Mira Murati, nga sot anëtare e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë!

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati, poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestimi nga SPAK-u i pronarit italian, rreth 150 punonjës fason në Vlorë rrezikojnë të mbeten pa punë, protestojnë

Rreth 150 punonjëse të një fabrike për prodhimin e këpucëve rrezikojnë të mbeten pa punë,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masë e zbutur për gjyshen që rrëmbeu nipin 3-vjeçar, Gjykata e Durrësit vendos “detyrim paraqitje”

Bahrije Gjuni, gjyshja gjyshja që rrëmbeu nipin e saj 3-vjeçar, u arrestua nga Policia e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Foto\ Aksident në Transballkanike në Vlorë, shoferja humb kontrollin nga shpejtësia dhe përplaset me një ‘Fiat’

Një aksident automobilistik ka ndodhur sot përgjatë rrugës Transballkanike. Një automjet i llojit Toyota me…

LEXO ME SHUME