Categories Lifestyle

Keni marramendje kur bëni lëvizje të shpejta?! Ja arsyeja

Kur bëni lëvizje të shpejta si p.sh kur ngriheni nga karrigia apo kolltuku me shpejtësi ndiheni sikur ju errësohen sytë dhe ju merren mendtë. Dhe pse marramendja fillestare mund të jetë pak e frikshme, Nadia Sutton, MD, një kardiologe ndërhyrëse në Qendrën Kardiovaskulare Frankel të Michiganit, thotë se serioziteti i kësaj marramendjeje, varet gjithmonë nga shkaku kryesor i saj.

Shpesh herë ka të bëjë me presionin e gjakut. “Kur ngriheni, graviteti vjen në lojë dhe gjaku ka tendencë për t’u shkuar në pjesën e poshtme të trupit tuaj”, thotë Dr. Sutton. Pra, kur ngiheni ose lëvizni shumë shpejt, ndonjëherë ndodh hipotensioni ortostatik – presioni i gjakut në pjesën e sipërme të trupit, sidomos në kokë, ulet kur ngriheni në këmbë – duke shkaktuar ndjenja të marramendjes ose errësimit të shikimit.

Normalisht, enët e gjakut në pjesën e sipërme të trupit shtrëngohen ose ngushtohen kur ngriheni, në mënyrë që presioni i gjakut të mbetet i qëndrueshëm. Nëse presioni i gjakut është i ulët, mund të keni më shumë gjasa të përjetoni simptoma të marramendjes kur ngriheni në këmbë në sajë të qarkullimit të dobët në kokë./Living

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME