Categories Lifestyle

Këtë mjet të kuzhinës nuk duhet ta vendosni kurrë në enëlarëse

Enëlarëset janë një nga aparatet elektrike më të përdoruar në shtëpitë tona. Ato janë shumë të mira për larjen e enëve, por është një mjet i kuzhinës që nuk duhet të vendoset kurrë në të. Bëhet fjalë për thikën, por cila është arsyeja që nuk duhet t’i vendosni ato kurrë në enëlarëse?

Temperaturat e larta të kombinuara me lagështinë mund të dëmtojnë dorëzën dhe tehun e thikës, veçanërisht nëse është prej çeliku të karbonit, pasi ndryshket më lehtë. Thikat preken edhe nga kërcitjet gjatë larjes, ku lëshohen avionë uji që mund të lëvizin një thikë që nuk është ngjitur mirë dhe si pasojë mund të godasë një enë tjetër. Përveç kësaj, detergjenti me kalimin e kohës zbardh thikat dhe tehet bëhen më pak të mprehta.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME