Categories Lajme

Koçiu ndan mesazhin e mjekes pneumologe: Duhani vret përditë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu ndau sot mesazhin e mjekes pneumologe, Olvis Petre, e cila apelon mbi dëmet nga konsumimi i duhanit.

“Duhani vret përditë dhe dëmet shihen me kalimin e viteve”, thekson në videomesazhin e saj mjekja pranë QSR “Shefqet Ndroqi”, Olvis Petre.

Sipas saj, “pjesa më e madhe sëmundjeve të duhanit janë sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes si bronkitit kronik apo kanceri i mushkërisë, por edhe dëme të pariparueshme të mushkërisë si fibrozat pulmonare.

“Sëmundja e dytë më e rëndë dhe me impakt të madh në shoqëri është kanceri i mushkërisë. 90% e pacientëve tanë me kancerin e mushkërisë kanë historikun e tyre të duhanpirjes”, u shpreh Petre.

Sipas saj, është rritur shumë përdorimi i cigareve elektronike tek fëmijët dhe adoleshentët por edhe te gratë shtatzëna.

“Te gratë shtatzëna ka disa dëme duhani. Ka dëm te vetë rritja dhe forcimi i fëmijës, te shkaktimi i hipertensionit te nëna, por foshnjat e ekspozuara në barkun e nënës ndaj duhanit kanë predispozita më të larta që me kalimin e kohës kur rriten, të bëjnë astmë, bronkit kronik dhe sëmundje pulmonare kronike. Duhani vret përditë, dëmet nuk shihen brenda një dite apo brenda një jave e brenda një viti por me kalimin e viteve duhani bën sëmundje të rënda kronike hospitalizuese apo edhe sëmundje malinje”, u shpreh mjekja pneumologe.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Horoskopi ditor për SOT, e Hënë 22 Korrik 2024

Dashi Ata qe janë ne një lidhje do kalojnë një dite me te mire se…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTOT/ Pamjet e dëmeve të shkaktuara nga shpërthimi në Pogradec

Këto janë pamjet pas shpërthimit me lëndë plasëses në sheshpushimin e një pallati në Pogradec. Shpërthimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ulje temperaturash dhe vranësira, mësoni parashikimin e motit për sot

Ditë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme dhe pak më të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

U vra ndërsa pinte kafen në Memaliaj, vëllai i Marsel Çelës paralajmëron vetëgjyqësi: Të gjenden autorët!

Tre të vrarë dhe një i plagosur është bilanci i një atentati të ndodhur mbrëmë që…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Po lundronte me Jet Ski në liqenin e Vuat të Dejës bashkë me dy vajzat , 54-vjeçari humb kontrollin dhe përplaset me shkëmbin

Një aksident i frikshëm ka ndodhur në liqenin e Vaut të Dejës, ku një 54-vjeçar…

LEXO ME SHUME