Categories Lajme

Kolumbi: rebelët lirojnë një 17 vjecare të marrë peng

Organizata rebele majtiste e armatosur në Kolumbi, Ushtria Çlirimtare Nacionale (ELN), ka liruar vajzën 17 vjeçare të cilën e kishte rrëmbyer, raporton Anadolu Agency (AA).

ELN, me të cilën qeveria kolumbiane ndaloi negociatat e paqes me arsye se nuk ka liruar të gjithë pengjet, ka liruar vajzën 17 vjeçare të cilën para një kohe të shkurtër e kishte rrëmbyer, duke ua dorëzuar agjencisë së auditimit Defensoria del Pueblo dhe zyrtarëve të Kryqit të Kuq të Kolumbisë.

Lirimi i Yisney Alvarez Quintero u njoftua nga profili në rrjetin social i Defensoria del Pueblo.

Presidenti kolumbian, Ivan Duque Marquez, kërkon nga ELN që të lirojë të gjithë pengjet për rifillimin e negociatave të paqes. ELN ende mban peng rreth 10 persona.

Negociatat e paqes mes qeverisë dhe ELN-së në Kolumbi sërish kishin filluar gjatë periudhës së ish-presidentit Juan Manuel Santos. Ndërsa pas tërheqjes së Ekuadorit si shtet garantues, negociatat kishin vazhduar në kryeqytetin e Kubës, Havana.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME