Categories Lajme

Kosovari 11 vjet kishte që mashtronte shtetin Zvicerian duke fituar me mijra euro

Një gazetë e Zvicrës ka raportuar për një kosovar që 11 vjet kishte mashtruar shtetin duke fituar hiç më pak se gjysmë milioni euro.
Jetoni, një 65 vjeçar kishte mashtruar shtetin duke u shtirë si i paaftë për të punuar, dhe kjo gjë u zbulua tek tani.

Punëtorët e Institutit të Sigurimeve Shoqërore Aargau (SVA) e kishin vizituar Jetonin, dhe ai qëndronte shtritë në divan në mënyrë patetike. Pyetjeve iu ishte përgjigj i hutuar, aspak apo duke pretenduar se po i flihej.

Të afërmit e tij pastaj deklaruan se gjendja e tij ishte e keqe dhe e pandryshueshme, se ai mezi mund të funksiononte në mënyrë të pavarur, shkruan gazeta zvicerane “Aargauer Zeitung”.

Me këtë gjendje, për 11 vitet e fundit, 65 vjeçari ka marrë fonde si pensionin IV, sigurimin e përditshëm të sëmundjes, fondin e pensioneve, që kapnin një vlerë gati gjysmë milioni euro.

E për këtë, ai ishte paraqitet në gjykatë nën akuzën për mashtrim tregtar. Para kësaj gjykate kosovari ishte arsyetuar se ishte mjeku ai që i kishte thënë se nuk mund të punonte pasi, sipas tij, ai kishte kërkuar ta bënte një gjë të tillë.

Por, në fund, gjykata e kishte shpallur fajtor duke e dënuar me 2 vite burg me kusht dhe me gjobë 4 mijë frangash.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Shfaqet “Guximi” në Vlorë! Filmi është pritur mire dhe salla e kinemasë ka qenë e mbushur plot kryesisht të rinj vlonjatë

Në ambientet e Pallatit të Kulturës Labëria në Vlorë , mbrëmjen e djeshme është shfaqur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Lushnje\Dhunoi të bijën dhe e kanosi me thikë, arrestohet 58-vjeçari

Policia tha se pas njoftimit se një shtetase 19 vjeçe ishte dhunuar fizikisht dhe ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK kërkon dënimin me 25 vite burg për Gjergj Cukalin

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar dënimin me 25 vite burg të Gjergj Cukalit, i njohur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Durrës/“Arrest në burg” për 5 shtetas dhe vijon puna për kapjen e 2 shtetasve të tjerë

DVP Durrës/Finalizohet pas 1 viti hetime me metoda proaktive, operacioni policor i koduar “Tjetërsimi”. Operacioni…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Elseid Hysaj dhe vjehrri ngecin brenda Ferrarit në flakë, frikë për mbrojtësin e Kombëtares

Aventurë e frikshme për Elseid Hysaj dhe vjehrrin e tij. Ndërkohë që të dy gjendeshin…

LEXO ME SHUME