Categories Lifestyle

Kujdes nga sëmundjet e verës dhe shqetësimet shëndetësore

Vera sjell edhe probleme në trupin tonë nga djegiet nga dielli dhe goditjet nga dielli janë të dyja të zakonshme gjatë verës, dhe stina e nxehtë sjell gjithashtu rreziqe të tjera shëndetësore. Kaloni pushime të pakujdesshme dhe klikoni në këtë galeri për t’u përgatitur për sëmundjet e verës.

Helmimi nga ushqimi – Helmimi nga ushqimi është veçanërisht i përhapur gjatë verës. Moti i ngrohtë është perfekt që bakteret të shumohen në ushqim dhe pije. Tregohuni tepër të kujdesshëm ndaj ushqimeve të parapërgatitura dhe mishit të kuq gjatë verës.

Ftohjet e verës – Mund të mendoni se jeni të sigurt nga ftohjet dhe viruset kur të vijë vera. Enterovirusi është një gjendje e njohur me simptoma të ashpra të ngjashme me të ftohtit, si ethe, dhimbje koke dhe dhimbje të fytit.

Goditja nga nxehtësia – Goditja nga nxehtësia, ose hipertermia, është një tjetër sëmundje që është e përhapur gjatë verës. Çfarë është goditja nga nxehtësia? Ndodh kur mekanizmat e ftohjes në trupin tonë kapërcehen nga nxehtësia, duke e çuar temperaturën tonë në mbi 40°C. Simptomat që tregojnë se mund të përjetoni goditje nga nxehtësia përfshijnë dhimbje koke, marramendje dhe dobësi.

Dhimbje koke – Të shpenzosh shumë kohë në diellin e verës mund t’ju shkaktojë një dhimbje koke. Nxehtësia me sa duket bën që enët e gjakut të zgjerohen, duke shtypur mbaresat nervore. Fondacioni Kombëtar i Dhimbjes së Kokës zbuloi se vera është periudha më e keqe e vitit për të pasur dhimbje koke. Zgjidhjet përfshijnë pirjen e mjaftueshëm të ujit dhe ndoshta një qetësues.

Viruset e verës – Dihet se disa viruse shfaqen shpesh gjatë verës. Poliomeliti është ndoshta më i njohuri. Duhet të keni kujdes edhe nga virusi i parainfluenzës, i cili mund të shkaktojë simptoma të ftohtit, apo edhe të çojë në pneumoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Studimi/ Kjo është mosha kur njerëzit janë më të pakënaqur me jetën

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Çfarë i bën njerëzit më të lumtur se paratë?

Lumturia është një qëllim i përbashkët për të gjithë ne, por shpesh shoqërohet me kërkimin…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Njihuni me vendin më të lumtur në botë, këto janë tre arsyet kryesore që e veçojnë

Mbajtja e rekordit për përqindjen më të lartë të qytetarëve të lumtur, për shumë vite,…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse ushqimet e konservuara janë të rrezikshme, kujdesi që duhet të tregoni kur i blini

Ritmi i shpejtë i jetës shpesh bëhet shkaktar edhe për mënyrat e gabuara që njerëzit…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?!

Çdo ditë e më shumë, njerëzit po harrojnë të shijojnë jetën e tyre reale duke…

LEXO ME SHUME