Categories Lifestyle

Ushqimet e verës që ju ndihmojnë për uljen e kolesterolit

Gjatë verës, natyra na jep një gamë të gjerë ushqimesh të freskëta, shumëngjyrëshe dhe me vlera ushqyese që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit të lartë gjatë kësaj stine.

Zgjedhja e ushqimeve sezonale ju lejon të merrni vlerën maksimale ushqyese nga çdo përbërës.

Fruta- Gjatë verës, mund të shijoni fruta të freskëta dhe të shijshme, si luleshtrydhe, pjeshkë, kajsi, qershi dhe pjepër. Këto fruta janë të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë që mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq (LDL) dhe përmirësimin e niveleve të kolesterolit të mirë (HDL).

Perimet- Gjatë kësaj stine, ne mund të shijojmë një shumëllojshmëri perimesh të freskëta, të tilla si domate, kunguj të njomë, kastraveca, speca dhe karota. Këto perime janë të pasura me fibra, vitamina dhe antioksidantë, të cilët ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe gjithashtu promovojnë shëndetin e përgjithshëm të zemrës dhe sistemit kardiovaskular.

Bishtajoret- Bishtajoret, të tilla si fasulet, thjerrëzat dhe qiqrat, janë një burim i shkëlqyer i proteinave bimore dhe fibrave të tretshme. Këto ushqime mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit në gjak dhe në përmirësimin e niveleve të përgjithshme të gjakut. Përveç kësaj, ato janë të pasura me lëndë ushqyese thelbësore si hekuri, zinku dhe folati.

Drithëra me drithëra të plota- Për sa i përket drithërave, gjatë verës mund të përfshijmë në dietën tonë drithëra integrale si tërshëra, kuinoa dhe elbi. Këto drithëra janë të pasura me fibra të tretshme, të cilat veprojnë si një sfungjer në traktin e zorrëve, duke thithur kolesterolin dhe duke nxitur eliminimin e tij nga trupi. Përveç kësaj, drithërat ofrojnë një sërë përfitimesh të tjera, të tilla si ruajtja e qëndrueshme e energjisë dhe kontrolli i peshës.

Vaj ulliri- Vaji ekstra i virgjër i ullirit është një erëz e gjithanshme dhe e shëndetshme. Ky vaj është i pasur me yndyrna të pangopura, të njohura për efektet e tyre të dobishme në sistemin kardiovaskular. Është e rëndësishme të zgjidhni një vaj ulliri ekstra të virgjër me cilësi të lartë dhe ta përdorni me moderim për të përmirësuar nivelet e kolesterolit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Studimi/ Kjo është mosha kur njerëzit janë më të pakënaqur me jetën

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Çfarë i bën njerëzit më të lumtur se paratë?

Lumturia është një qëllim i përbashkët për të gjithë ne, por shpesh shoqërohet me kërkimin…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Njihuni me vendin më të lumtur në botë, këto janë tre arsyet kryesore që e veçojnë

Mbajtja e rekordit për përqindjen më të lartë të qytetarëve të lumtur, për shumë vite,…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse ushqimet e konservuara janë të rrezikshme, kujdesi që duhet të tregoni kur i blini

Ritmi i shpejtë i jetës shpesh bëhet shkaktar edhe për mënyrat e gabuara që njerëzit…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?!

Çdo ditë e më shumë, njerëzit po harrojnë të shijojnë jetën e tyre reale duke…

LEXO ME SHUME