fbpx
Kuriozitete

Zbulohen skicat e fshehura në pikturën e famshme të Da Vinci’t

Një analizë e detajuar shkencore vuri re se në pikturën “Virgjëresha e Shkëmbinjve” (The Virgin of the Rocks), Leonardo kish’ skicuar fillimisht diçka tjetër, për ta lënë më pas përgjysmë duke nisur dhe përfunduar atë që sot admirohet prej shekujsh.

“Gjatë procesit u zbuluan në kanavacë modelet fillestare të ëngjëllit dhe foshnjës Jezus si dhe shenjat e duarve të artistit apo të një asistenti të mundshëm,” u deklarua nga Galeria Kombëtare e Londrës.

Kështu u ndryshua këndi i kokës së foshnjës Jezus si dhe u hoqën pjesë nga flokët kaçurrela të ëngjëllit. Zbulimet në fjalë u mundësuan në një kohë kur galeria e Londrës njoftoi për çeljen e një ekzpozite të re në nëntor, titulluar “Leonardo: Përjetoni një kryevepër”.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button