Categories Lajme

Kinë, kopshti zoologjik kritika pasi u zbulua se lyente qentë për t’i bërë të dukeshin si arinj panda

KINE

Një kopsht zoologjik në Kinë po përballet me një sërë reagimesh pasi u zbulua duke lyer qentë për t’u ngjarë pandave. Kopshti zoologjik Taizhou në provincën Jiangsu i kishte reklamuar pandat si një nga atraksionet e tyre kryesore, por duke mos pasur panda të vërteta, ata vendosën të maskonin këlyshët chow chow duke shkurtuar dhe lyer gëzofin e tyre. Vizitorët bënë foto dhe video, duke i shpërndarë në rrjetet sociale. Kopshti zoologjik tarifonte të rriturit 20 juanë (3,75 dollarë) dhe fëmijët 10 juanë (1,87 dollarë) për hyrjen.

“Ne nuk kemi panda në kopshtin zoologjik, kështu që ne donim ta bënim këtë. Njerëzit lyejnë edhe flokët e tyre. Boja natyrale mund të përdoret për qentë me lesh të gjatë.” “Kjo është për të shtuar argëtimin në kopshtin zoologjik dhe për të rritur trafikun e vizitorëve,” thanë ata. “Nuk bëhet fjalë për një racë specifike, por për një qen të përkëdhelur që sillet si një ari. Është një qen panda. Ky term përdoret shpesh për të përshkruar qentë që janë të prerë në një model specifik ose të lindur me ngjyrë leshi që i ngjan një panda.”- tha përfaqësuesi i kopshtit. Pavarësisht përpjekjes së kopshtit zoologjik për të ofruar një tërheqje unike, qasja e tyre ka ngjallur kritika të shumta.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Vrau trafikantin e madh të Irakut, Artan Hoxha zbulon dënimin e tmerrshëm për shqiptarin

Artan Hoxha ka folur për dënimin e Xhuljano Prengës, shqiptarit me nënshtetësi suedeze, që ekzekutoi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I nxehti afrikan ‘pushton’ Shqipërinë, temperaturat do të arrijnë deri në 43°C

Këtë javë vendi ynë pritet të përjetojë “ferrin mbi tokë” me temperatura tepër të larta…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME