Categories Lajme

Lajm i mirë për shqiptarët. Ja vendimi i Britanisë së Madhe për emigrantët

Londra njoftoi se çdo qytetar me shtetësi nga ndonjë vend anëtar i Bashkimit Europian, i cili mbërrin në Britani deri në mars të 2019-ës, kur është parashikuar që shteti ishullor të dalë nga BE-ja, do të gëzojë të drejtën për të jetuar në mënyrë të përhershme në Britani.

Kjo mund të jetë një mundësi e artë për të gjithë emigrantët shqiptarë që jetojnë në një nga vendet anëtarë të Bashkimit Europian, të cilët zotërojnë shtetësinë e vendit ku jetojnë për një periudhë të paktën 5-së vjeçare.

Ndërkoh, ata shtetas të BE-së që kanë më pak se pesë vjet, do u lejohet qëndrimi deri sa të arrijnë kufirin prej pesë vjetësh për ta përfituar këtë drejtë.

Ky vendim vjen në një kohë Kryeministrja Britanike është akuzoar për “kapitullim total” sa I përket të ardhmes së qëndrimit në Britani të shtetasve të BE-së, pasi vendi të dalë nga Unioni në Mars të 2019-ës.

Ky qëndrim vjen pas presionit të Bashkimit Europian, se do të pengonte fillimin për arritjen e një marrëveshje tregtare me Londrën, veprim i cili ka shkaktuar zemërimin e deputetëve euroskeptik.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME