Categories Kuzhina

Lista e ushqimeve me vitaminat dhe mineralet e duhura për gratë

Vitamina D gjendet tek peshku ton, salmoni dhe qumështi pa yndyrë.

Kalçiumi

Kalciumi është një mineral i dobishëm për kockat dhe për shmangien e osteoporozës. Për më tepër, kalciumi përmirëson ndërlidhjen mes trurit dhe muskujve.

Vajzat e moshës nga 9 deri në 18 vjeç kanë nevojë për 1,300 miligramë kalcium në ditë. Gratë kanë nevojë për 1,000 mg kalçium çdo ditë. Pas menopauzës, trupi ka nevojë për 1,200 kalçium në ditë.

Kalciumi gjendet tek produktet e bulmetit, lëngu i portokallit, salmoni dhe barishtet.

Hekuri

Hekuri është i nevojshëm për qelizat e gjakut dhe transportin e oksigjenit në organizëm. Gjatë ciklit menstrual gratë kanë nevojë për shumë hekur.

Edhe gratë shtatzëna kanë nevojë të madhe për hekur. Gjatë shtatzanisë ato duhet të konsumojnë 27 mg hekur në ditë. Pas moshës 51 vjeçare ato mund të konsumojnë 8 mg hekur në ditë.

Hekuri gjendet tek mishi i kuq, mishi i pulës, produktet e detit, fasulet, spinaqi, çokollata e zezë.

Kujdes me suplementët

Disa suplementë mund të rrisin rrezikun e disa problemeve shëndetësore, sidomos nëse merren në të njëjtën kohë me medikamentet.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuzhina

Kjo picë e shijshme nuk do ju shëndoshë

Nëse hani shpesh pica dhe dëshironi të hiqni qafe sasinë e tepërt të karbohidrateve, kjo…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Video/ Tavë me makarona

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 200 gr mish të grirë 2 qepë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me pure patate në furrë…

Qofte me pure patate në furrë . Përbërësit: Për purenë: 1 kg patate 1 gotë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me patate

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Lulelakër në furrë me salcë beshamel nga zonja Albana

Lulelakër në furrë me salcë beshamel Përbërësit: 1 kg lulelakër 2 lgj gjalpë 3 lgj…

LEXO ME SHUME