Categories Lajme

Mbreti i Jordanisë merr pjesë në dërgimin e ndihmave humanitare në Gazë

Mbreti Abdullah i Jordanisë mori pjesë në dërgimin e ndihmave humanitare në Gazë përmes rrugëve ajrore, njoftoi rrjeti shtetëror Al Mamlaka të dielën.

Në një video të bërë publike monarku duket në bordin e një avioni, në misionin e fundit të forcave ajrore jordaneze për dërgimin e pajisjeve dhe elementëve të tjerë mjekësorë për spitalet në rajonin e shkatërruar nga lufta.

Sipas mediave zyrtare, dërgesa e fundit humanitare përmes rrugëve ajrore është kryer më 6 shkurt.

Mbretëria, një ndër fqinjët arabë që e kanë nxitur Izraelin të lejojë më shumë ndihma në Gazë, është i vetmi vend që dërgon ndihma në rajon.

Mbretëria ka kryer 11 dërgesa me ndihma mjeksësore, të paktën dy të kryera në bashkëpunim me forcat ajrore franceze dhe holandeze.

Mbreti jordanez ka bërë vazhdimisht thirrje për dhënien fund të ofensivës izraelite. Ai do të takohet me Presidentin Joe Biden në Uashington, më 12 shkurt, për të nxitur një armëpushim të menjëhershëm.

Jordania, në kufi me Bregun Perëndimor, druhet se konflikti i Gazës mund të përshkallëzohet, duke shkaktuar një eksod palestinez në shkallë të gjerë në anën tjetër të lumit Jordan./ VOA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME