Categories Lajme

Media italiane: Rërë e butë, ujë i kristaltë dhe peizazhe që të lë pa frymë i shijoni në plazhet e Shqipërisë

Media italiane “Skyscanner” ka vlerësuar plazhet e Shqipërisë duke ftuar turistët që t’i kthejnë sytë nga ky vend që ofron “rërë të butë, ujë të kristaltë, peizazhe që të lë pa frymë” ndërsa shton se nuk do të mund ta harrojnë udhëtimin në këtë vend.

“Shqipëria nuk do të harrohet. Ndoshta nuk e keni vendosur kurrë këtë vend ballkanik në dhjetë plazhet tuaja më të mira evropiane, por duhet ta bëni. Bukuri natyrore dhe komoditete të shkëlqyera. Zhytuni në kulturën shqiptare dhe zhytni këmbët në një nga plazhet e saj. Plazhet e saj të mrekullueshme mund të arrihen me transport publik, janë afër qyteteve dhe fshatrave dhe janë gjithmonë të rrethuar nga bare dhe restorante. Disa plazhe, veçanërisht ato të rrethuara me shkëmbinj, janë më të vështira për t’u arritur dhe kërkojnë pak ecje, prandaj sigurohuni që të vishni këpucë të rehatshme. Në varësi të vendit ku qëndroni, mund të jeni në gjendje të ecni edhe në plazhet më të afërta”, shkruan media italiane “Skyscanner”.

Vizitoni plazhet e Shqipërisë

Diell, aktivitet dhe ushqimi i shijshëm

Ashtu si në shumë destinacione evropiane, klima në Shqipëri është më e ngrohta dhe më me diell midis majit dhe shtatorit. Korriku dhe gushti janë muajt më të ngarkuar, kështu që është më mirë të organizoni udhëtimin tuaj në maj ose shtator, për të pasur më pak turma dhe më shumë hapësirë ​​për të shtrirë peshqirin tuaj. Mos harroni të paketoni krem ​​kundër diellit, një kapele dhe syze dielli për t’ju mbrojtur nga dielli, veçanërisht në kulmin e verës, pasi jo të gjitha plazhet janë të pajisura me çadra.

Përveç banjave të diellit dhe notit, mund të bëni një udhëtim me varkë, të merrni me qira një kajak ose të shkoni në një shëtitje piktoreske. Në disa plazhe të Shqipërisë mund të gjeni shpella ose ishuj ku mund të arrini me kajak ose duke notuar.

Gjatë udhëtimit tuaj në Shqipëri duhet të provoni disa shije lokale. Pjata më e famshme në vend është byreku me mbushje të ndryshme (zakonisht spinaq, por edhe djathë ose mish). Një tjetër pjatë lokale është tavë kosi ose një përzgjedhje perimesh të pjekura në skarë.

Ndoshta kur mendon për plazhet më të bukura, Shqipëria nuk është vendi i parë që mendon; por me ujin e tij të pastër, rërën e butë dhe peizazhet e bukura, ju garanton pjesën tuaj të parajsës.

Plazhi i Sarandës

Ky është i vetmi plazh falas në Sarandë dhe ndodhet përballë rrugës. Ky plazh me një atmosferë të relaksuar dhe ujëra të pastër kristal mund të jetë i mbushur me njerëz për shkak të afërsisë me qytetin, por është vërtet afër të gjitha shërbimeve që ju nevojiten. Plazhi është kryesisht me guralecë dhe ka disa kalata të vogla nga të cilat mund të zhyteni në ujë.

Plazhi i Ksamilit

I konsideruar si një nga plazhet më të bukura në Shqipëri, Plazhi i Ksamilit krenohet me një atmosferë relaksuese, sportet ujore janë gjithashtu në dispozicion, duke përfshirë snorkeling, ski në ujë dhe ski jet. Ju mund të notoni në një nga ishujt e pabanuar që shtrihen përballë plazhit. Me rërë të bardhë, ujë të bruztë dhe pamje nga bregu i Jonit dhe malet përreth, është një vend piktoresk për të kaluar një ditë nën diell.

Plazhi i Himarës

Ky plazh ofron perëndime sublime. I njohur për atmosferën e tij të qetë dhe perëndimin e bukur të diellit, është plazhi më i afërt me qendrën e Himarës, duke e bërë atë shumë të aksesueshëm. Ky plazh me rërë ndodhet në një gji, kështu që uji është i qetë dhe relativisht i cekët. Merrni me qira një kajak, bëni një not dhe provoni një nga restorantet e shumta që ndodhen prapa plazhit.

Plazhi i Velipojës

Plazhi më verior i Shqipërisë, i vendosur pranë kufirit me Malin e Zi, Plazhi i Velipojës është pothuajse 5 km i gjatë dhe i gjerë, duke ofruar shumë hapësirë ​​për të vendosur peshqirin tuaj. Gjatë verës ka shumë objekte të hapura, të cilat mbyllen jashtë sezonit. Me rërë të butë dhe një hyrje graduale në det, ky plazh është ideal nëse udhëtoni me fëmijë.

Plazhi i Shëngjinit

Duke ofruar një përzierje relaksi dhe argëtimi, Plazhi i Shëngjinit është një opsion piktoresk i përshtatur nga një lagune e qetë blu. I rrethuar nga pisha dhe kodra, të jep një ndjesi të vërtetë të kthimit në natyrë. Baret e gjalla aty pranë, të hapura gjatë verës, ju lejojnë të shijoni një pije pas një dite të kaluar duke notuar dhe bërë banja dielli.

Plazhi i Gjipesë

I vendosur në Rivierën Shqiptare, Plazhi i Gjipesë është një parajsë e izoluar që mund të arrihet vetëm në këmbë ose me varkë, pasi është i vendosur mes dy shkëmbinjve. Rruga që të çon në plazh është e pjerrët: kini parasysh këtë nëse jeni duke udhëtuar me fëmijë ose nëse keni shumë gjëra me vete. Merrni me qira një kajak dhe eksploroni shpellat në shkëmbinjtë.

Plazhi i Dhërmiut

Bukuria e egër. Një plazh i gjatë dhe i gjerë i vendosur 2 km nga qyteti i Dhërmiut, ku do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për një ditë relaksuese. Merrni me qira një krevat dielli dhe çadër dhe shijoni diellin ndërsa hani dhe pini në një nga baret ose restorantet e plazhit. Uji i pastër dhe shpatet e thyera të malit që rrethojnë plazhin e bëjnë atë një zgjedhje vërtet piktoreske.

Plazhi i Borshit

I qetë dhe natyralisht i bukur. Plazhi i Borshit, 7 km i gjatë, është plazhi më i madh në jug të Shqipërisë. Ka tendencë të jetë më e qetë se plazhet e tjera, falë vendndodhjes së saj më pak turistike; prandaj është vendi i përsosur për t’u çlodhur midis eksplorimeve. Me pamje nga ullishtat, gjelbërimi dhe malet, Plazhi i Borshit është natyralisht i bukur dhe padyshim që ia vlen të vizitohet.

Provoni ushqimet lokale të detit, veçanërisht në qytetet bregdetare. Plazhet e Shqipërisë janë piktoreske dhe relaksuese dhe kanë komoditete të shkëlqyera. Këtë vit zgjidhni Shqipërinë për pushim, relaks dhe shije lokale.

/rtsh.al/

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME