Categories Lajme

Mesazhet mashtruese në telefon/ Oferta joshëse pune, që vetëm ju “grijnë” paratë

Subjekti që prezantohet me emrin Pulse Glide LTD, në fund të mesazhit të dërgon një link, i cili nëse klikohet, ju lidh menjëherë me ane të aplikacionit “Whatssap” me një numër që mban prefiks anglez. Për ta bërë edhe më të besueshme skemën, numri mban edhe fotografinë e një djali.

Por pas një komunikimi në dukje joshës për të fituar para, pas disa pagesash, personi në anën tjetër te mesazhit bllokon komunikimin, duke u zhdukur përgjithmonë.

“Është rasti tipik i asaj që quhet Phishing, apo peshkimi i njerëzve që bëhet rëndom nëpërmjet mesazheve apo emaileve. Qytetari gjendet përballë një oferte financiare për të cilën duhet të paguajë diçka. Rasti në fjalë të çon në një bisedë whatsapp që pasi të bësh disa hapa do paguash diçka. Qytetarët janë mashtruar nga nivelet e vogla, deri në 10.000 euro”, tha eksperti IT, Erion Nako.

Pagesat drejtë këtyre mashtruesve qytetarët që bien pre i kryejnë online, dhe për këtë është gjetur zgjidhja për tu mos identifikuar

“Sot ka shumë mundësi pagesash. Janë shumë kompani që bëhen pagesa, por problem janë numrat e llogarive që keqpërdoren nga këto kompani. Ka edhe banka virtuale që kanë numra pagesash që I përdorin dhe i zhdukin. Do I bëja thirrje njerëzve që të verifikojnë e-ban para se të bëjnë pagesa, sepse ka disa hapa para se të shkosh aty”, shtoi eksperti i IT.

Me një kërkim të thjeshtë në Google, me emrin e kompanisë Pulse Glide LTD, të shfaqet një adresë e cila në momentin kur e klikon nuk hapet. Pra në rastin konkret është lehtësisht e verifikueshme që oferta e punës ka ardhur nga një kompani fantazmë e cila nuk figuron askund.

Por kush fshihet pas këtyre numrave telefonike?

“Ata janë grupe kriminale kibernetike, që operojnë. Kanë inxhinieri sociale të cilat kanë aftësi bindëse që e bëjnë qytetarin të ndjekë hapat që ata duan.”, sqaroi ai.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Rama ndan pamjet: Çadra falas për pushuesit në plazhin e Vlorës!

Kryeministri Edi Rama ka ndarë pamjet nga plazhi në Vlorë, që po frekuentohet nga shumë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Reklamonin kalimet e paligjshme për në ishull, Britania fshin 12 mijë postime nga të gjitha platformat sociale

Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani thotë se ka hequr nga platformat sociale rreth 12…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Korçë/ Abuzonin s*ksualisht me 16-vjeçaren dhe e shfrytëzonin për prostitucion, arrestohen dy persona

Policia e Maliqit ka arrestuar dy persona të cilët dyshohen se kanë abuzuar seksualisht me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Qeveria miraton listën e re të barnave të rimbursueshme, ministrja e Shëndetësisë: Shtohen 50 medikamente

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu deklaroi  se në mbledhjen e sotme të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I vuri flakën tokës, por u dogj edhe vetë, humb jetën 75-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat ku një 75-vjeçar është djegur pasi i vuri flakën…

LEXO ME SHUME