Categories Lajme

“Mirror”: Shqipëria, destinacioni i ri mesdhetar me plazhet më të bukura në Evropë

Një vend dikur i ndaluar për turistët britanikë, tani i shndërruar në një nga pikat kryesore të udhëtimeve dhe i vlerësuar nga pushuesit falë plazheve të tij magjepsëse dhe çmimeve të lira, shkruan Benedict Tetzlaff-Deas në një artikull të botuar në të përditshmen britanike “Mirror”.

Pas disa dekadash nën regjimin komunist, Shqipëria hapi dyert e saj për turistët në fund të shekullit të XXI, dhe që atëherë ndërtesat gri të epokës komuniste janë zëvendësuar me peizazhet shumëngjyrëshe të qytetit dhe një kulturë elegante kafenesh.

Për më tepër, plazhet e vendit janë vlerësuar si disa nga më të mirat në të gjithë Evropën. Ksamili – një fshat bregdetar në Rivierën Shqiptare – është krahasuar me Maldivet nga përdoruesit e TikTok-ut dhe influencuesit e udhëtimeve.

Plazhet me rërë të bardhë, deti i qetë dhe kasollet e kashtës në plazhe sigurisht që kanë një ngjashmëri të madhe me ishullin tropikal, dhe gjithashtu janë shumë më të përballueshme.

Një industri turistike në lulëzim – do të thotë – se në Ksamil tani ofrohet një përzgjedhje e gjerë hotelesh dhe akomodimesh alternative, ku disa dhoma të disponueshme i gjeni për vetëm 23 euro nata.

“Kur njerëzit shohin foto të këtij vendi, ata menjëherë mendojnë për Maldivet! Por, për fatin tonë, është shumë më afër”, tha një përdorues i TikTok “The Travel Mum” duke e vlerësuar Shqipërinë si destinacionin e ardhshëm të pushimeve.

“Shtojeni atë në listën tuaj të destinacioneve për pushime në 2024”, tha një tjetër.

Aktivitetet e njohura përgjatë bregdetit përfshijnë zhytjet dhe notin – por nëse dëshironi të relaksoheni ka shumë karrige të vendosura përreth bregut ku mund të shijoni rrezet e diellit.

Kostoja mesatare e një birre është vetëm 2 euro, ndërsa vera priret të jetë e këndshme dhe e ngrohtë, me temperatura mesatare deri në 25 gradë Celsius.

Në Ksamil do të keni mundësi të zbuloni Rivierën Shqiptare, një zonë e bukur ende relativisht e paprekur nga turizmi ndërkombëtar, e cila krenohet me vendet e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, qytetet dhe vendasit miqësorë.

Pikat kryesore turistike përfshijnë Lagunën e Kripës në liqenin e Butrintit, shpellën enigmatike të Kreshmoit dhe qytetin antik bizantin të Gjirokastrës.

Fluturimet drejt kryeqytetit shqiptar, Tiranë nga Londra nisin nga rreth 70 euro.

Një qytet historik i vendosur mes maleve,

Tirana – një qytet historik i vendosur mes maleve – ia vlen të vizitohet për të shijuar një pushim të këndshëm në qytet, me ndërthurjen e saj të gjallë të së vjetrës dhe të resë që i jep një hyrje të shkëlqyer Shqipërisë përpara se të udhëtoni në pjesën tjetër të vendit.

Britanikët që mezi presin të largohen me pushime mund të kursejnë deri në 140 euro në pikat e e njohura turistike evropiane dhe destinacionet e plazhit.

ATSH

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Kishin mbetur të bllokuar në një fshat në Përmet, Policia ndihmon 5 turistët francez, një prej tyre i dëmtuar në këmbë

5 turistë nga Franca janë ndihmuar nga Policia e Përmetit pasi kishin mbetur të bllokuar…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Akuzohen se kërkonin para nga biznesmenët duke u hequr si zyrtarë vendorë, arrestohen 2 persona/ Si funksiononte skema përmes “Signal”

Dy persona u arrestuan dhe një i tretë u shpall në kërkim, ndërsa akuzohen se…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parlamenti Europian letër Belerit në burgun e Fierit: Je zgjedhur nënkryetar Komisioni për Peticionet

Fredi Beleri është zgjedhur nënkryetar i dytë i Komisionit të Peticioneve të Parlamentit Evropian, gjatë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Zjarret në Delvinë dhe Dropull i afrohen fshatrave, terreni malor vështirëson punën e zjarrfikësve

Zjarri që mbërriti tre ditë më parë nga Delvina në Dropull po zbret në lartësinë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Vlorë, shoferi 75-vjeçar përplas dy fëmijë në vijat e bardha

Dy fëmijë, 8 dhe 12 vjeç, janë aksidentuar sot në vijat e bardha në Lungomaren…

LEXO ME SHUME