Categories Sport

Nations League/ Shqipëria dhuron golin e barazimit, merr vetëm një pikë në Islandë

Shqipëria dominoi ndeshjen dhe pati disa mundësi të mira për të shënuar golin e fitores, por mungoi cinizmi dhe finalizimi.

Ekipi kombëtar tentoi deri në fund fitoren, por duhet të mjaftohet me një pikë në transfertën nordike.

ISLANDË-SHQIPËRI 1-1 (Thorsteinsson 49′ / Seferi 30′)

90+1′ Giacomo Vrioni merr bukur një top, shmang portierin kundërshtar, por ky i fundit tregohet vendimtar në momentin e fundit, madje fiton edhe një faull.

73′ Zëvendësim i trefishtë te Shqipëria. Taulant Seferi, Sokol Cikalleshi dhe Endri Çekiçi jashtë, futen Giacomo Vrioni, Bekim Balaj dhe Kristjan Asllani.

64′ Endri Çekiçi shkëputet bukur në krahun e majtë, por zgjedh të pasojë në shtyllën e dytë, aty ku Ivan Balliu nuk arrin të dërgojë topin në kuadrat.

55′ Jon Dagur Thorsteinsson tenton golin e dytë, por Etrit Berisha pret gjuajtjen e sulmuesit të Aarhus.

55′ Kundërsulm i Shqipërisë. Elseid Hysaj vonon vertikalizimin. Më pas një krosim nga e djathta, kërcen lart Taulant Seferi, topi përfundon jashtë.

54′ Reagojnë kuqezinjtë. Sokol Cikalleshi kryen disa driblime në zonën kundërshtare dhe pason për Jurgen Gjasulën, por gjuajtja e mesfushorit bllokohet nga mbrojtja vendase.
49′ Islanda barazon rezultatin. Pasiguri e mbrojtjes tonë, gafë e Berat Gjimshitit dhe finalizim i Jon Dagur Thorsteinsson. Islandë-Shqipëri, 1-1.

44′ Vendasit pretendojnë për penallti pas kontaktit në zonë mes Berat Gjimshitit dhe Andri Gudjohnsen. Kryesori i sfidës, anglezi Craig Pawson vijon lojën me të drejtë.

34′ Ivan Balliu lëviz bukur në krahun e djathtë dhe hedh një top në zonë, Amir Abrashi shfaqe si sulmues, por devijimi i “luftëtarit” kuqezi kalon ngjitur me shtyllën.

30′ Gooooooooool! Shqipëria në avantazh. Abrashi gjuan nga krahu i majtë, grushton portieri islandez, aty përfiton Taulant Seferi që nis festën me shokët e skuadrës dhe tifozët.

28′ Seferi shënon, Shqipëria kalon në avantazh

22′ Gabim i ekipit tonë, Islanda hidhet në sulm, gjuajtja e Isak Bergmann Johannesson përfundon jashtë.

19′ Mundësi e mirë për Islandën. Gjuan Arnor Sigurdsson, devijon në këndore kapiteni Berisha.

16′ Tenton Taulant Seferi, devijohet në këndore gjuajtja e sulmuesit të Tiranës.

14′ Vertikalizim i Islandës. Arnor Sigurdsson fiton duelin e shpejtësisë me Berishën, por topi i hedhur në zonë nuk ka forcën e duhur

12′ Aksion i bukur i kuqezinjve, por asnjë rrezik për portën e skuadrës vendase.

10′ Sulmojnë islandezët nga krahu i djathtë, arbitri kryesor akordon faull për portierin Etrit Berisha.

8′ Minuta të mira për kombëtaren shqiptare. Katër goditje këndi për kuqezinjtë, por krosimet e ardhura nga krahu i djathtë nuk shfrytëzohen.

Starton sfida në Rejkjavik.

FORMACIONI ZYRTAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

Barcelona dëshiron të mbyllë sa më parë transferimin në “Camp Nou” të kolumbianit 20 vjeçar Yaser Asprilla

Barcelona dëshiron të mbyllë që këtë pranverë transferimin në “Camp Nou” të talentit 20-vjeçar kolumbian…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Mbrëmje emocionuese! Sa shumë raste shënimi, Interi triumfon në “aktin” e parë ndaj Atletikos së Simeones

Mbrëmje emocionuese në “San Siro”, Interi triumfon ndaj Altetiko Madridit, me rezultatin 1-0 në sfidën e vendosur nga goli i Marko Arnautoviç në minutën e 79-të.  “Ziklatërit” dikuan ritmin e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Sport

Bastet sportive– Ja kush fiton vërtetë nga ligji i ri

Ligji për bastet sportive, i cili teknikisht mundet t’i rikthejë ato në treg pas më…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

NBA: Damian Lillard shpallet MVP i All Star, në fitoren rekord të Lindjes ndaj Perëndimit

Damian Lillard u emërua lojtari më i vlefshëm i NBA All-Star Game, pasi ndihmoi Konferencën…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Sportisti i Tiranës shpallet nënkampion Europe në mundje, Veliaj: Vazhdoni na bëni krenarë 


Një tjetër sukses i sportistëve të Tiranës. Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj ka uruar sportistin…

LEXO ME SHUME