Categories Lajme

Ndërrimi i orës, BE ndryshon sërish mendje

Ministrat e Transportit të BE-së kanë vendosur të shtyjnë heqjen e lëvizjes sezonale të orës deri në vitin 2021, ndërsa Komisioni Evropian ka propozuar që viti i ardhshëm të jetë i fundit në të cilin akrepat të lëvizin dy herë në vit, tha sot ministri kroat i Detit, Transportit dhe Infrastrukturës Oleg Butkoviq.

“Ne mbështetëm propozimin e Presidencës austriake të BE dhe deri në vitin 2021, nuk do të ketë vendim përfundimtar”, tha Butkoviqi, i cili po merr pjesë në një takim dyditor të Këshillit të Transportit dhe Telekomunikacionit në Bruksel.

Më 12 shtator 2018, Komisioni Evropian propozoi heqjen e zhvendosjes së orës në të gjithë Bashkimin Evropian në vitin 2019 dhe u mbetet vendeve anëtare të vendosin nëse do të mbajnë vetëm kohën verore apo dimërore, transmeton KosovaPress.

Një anketë e Komisionit Evropian, ku morën pjesë 4.6 milionë banorë, tregoi se shumica e tyre ishin kundër zhvendosjes së orës dy herë në vit.

“Ne mbështetëm qëndrimin parimor për të zhvendosur lëvizjen e orës dy herë në vit, megjithëse në Kroaci nuk kemi ende qëndrim për të llogaritur kohën dimërore apo verore. Duhet të zhvillojmë një debat publik dhe të shohim se çfarë është më mirë”, tha Butkoviq.

Ndryshe, deri më 1 nëntor 2019, shtetet anëtare të BE-së duhet të vendosin nëse do të mbetet në fuqi llogaritja e kohës dimërore apo verore përgjithmonë, transmeton HINA.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME