Categories Kuriozitete

Nga i pastrehë në kampion shahu, 11-vjeçari shpëton familjen nga mjerimi dhe varfëria

Njihuni me 11-vjeçarin afrikan, i cili kaq i vogël, arriti që të shpëtojë familjen nga mjerimi dhe varfëria. Tanitoluëa Adeëumi, i njohur si “Tani” është një mjeshtër në shah dhe pikërisht kjo e nxorri atë dhe familjen e tij nga vuajtjet e së shkuarës.

Mediat shkruajnë se 11-vjeçari është Mjeshtër Kombëtar i Shahut në SHBA, që për pasojë bëri që ai dhe familja e tij mos të jetojnë më në një qendër të pastrehësh.

Historia e tyre në SHBA nisi në vitin 2017, kur ai u largua nga Nigeria për një jetë më të mirë, por pak ndryshoi. Ai nisi shkollën në SHBA dhe një mësues i tij e mësoi të miturin të luajë shah, gjë që e nderoi më pas. Në turneun e tij të parë të shahut, 11-vjeçari ai mori rezultatin më të ulët të çdo studenti.

Por vetëm një vit më vonë, Tani mori trofeun e kampionatit shtetëror, duke mundur 73 nga lojtarët më të mirë të Nju Jorkut. Fatmirësisht, një faqe GoFundMe e krijuar nga mësuesi i tij mblodhi mbi 250,000 dollarë, e cila ka ndihmuar që Tani dhe familja e tij të largohen nga qendra e strehimit dhe të shkojnë në një shtëpi.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Enjte 30 Maj 2024

Dashi Sot është një ditë e mirë për të lindurit e kësaj shenje. Shfrytëzojeni pasi…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

ZBULIMI/ Shkencëtarët mund të kenë zgjidhur misterin e piramidave të Egjiptit

Shkencëtarët mendojnë se kanë zgjidhur misterin e mënyrës se si 31 piramida, përfshirë kompleksin e…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Diel 19 Maj 2024

Dashi Dite shume e trazuar kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Mërkurë 15 Maj 2024

Dashi Këtë ditë duhet të mendoni që të ndryshoni garderobën tuaj: rrobat që nuk i…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Martë 14 Maj 2024

Dashi Asgjë për t’u veçuar gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Merrini gjerat…

LEXO ME SHUME