Categories Sport

Pep Guardiola fiton çmimin “Trajneri i Vitit” nga UEFA

Pep Guardiola i Manchester Cityt është shpallur trajneri i vitit 2022/23 nga UEFA. 52-vjeçari spanjoll fitoi konkurrencën me Simone Inzaghin e Interit dhe Luciano Spallettin e Napolit.

Skuadra e Guardiolës e mbylli sezonin me sukses të trefishtë: në Premier League, FA Cup dhe UEFA Champions League. Kupa me veshë të mëdhenj u fitua për herë të parë në histori nga “qytetarët”.

Ky ishte triumfi i tretë i Guardiolës në Champios (pa dy sukseseve me Barcelonën), duke e bërë atë vetëm trajnerin e katërt që e prek këtë arritje.

Nën drejtimin e Guardiolës, City ka fituar 13 trofe madhorë, duke përfshirë pesë tituj kampion në gjashtë sezonet e fundit në Premier League. Së fundmi, Citizens fituan Superkupën e Europës për herë të parë më 16 gusht, duke e bërë spanjollin trajnerin e parë që e fiton trofeun me tri klube të ndryshme.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

LISTA ME 27 EMRAT/ Sylvinho shpall skuadrën shqiptare të kompionatit evropian

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho bëri publike listën e futbollistëve të Kombëtares Shqiptare të futbollit…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Laçi-Flamurtari/ Shtangen vendasit, vlonjatët rikthejnë baraspeshën (VIDEO)

Laçi pret Flamurtarin në takimin e vlefshëm për finalen e “play-out”-it të Kategorisë Superiore. Fituesi…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Rekordi i Vllaznisë së femrave, 11 herë radhazi kampione e Shqipërisë

Vllaznia e femrave nuk njeh rivale në kampionat. Vajzat shkodrane fituan në finalen e “Final…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Në prag të Final Four, FSHF publikon kalendarin, tre ndeshje në një javë

Tre ndeshje në një javë. Federata shqiptare e futbollit zbuloi dhe kalendarin për 3 javët…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Haaland i rikthehet golave, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin

Në “City Ground” Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. “Qytetarët” tanimë janë në…

LEXO ME SHUME