Categories Kulture

“Perandori ilir vendosi Krishtlindjet’

Gazetari i njohur Ferdinand Samarxhi, ekspert i traditave dhe bashkëjetesës fetare në Shqipë ri në studiot e A2 bashkëbisedoi me Alba Alishanin për domethenien e Krishtëlindjeve dhe traditat që e rrethojnë.

Samarxhi zbuloi disa sekrete, si jetëgjatësia më e madhe e dekorimit të pemës sesa të vetë krishtlindjeve, dhe sesi kultet pagane kanë ndikuar në fetë monoteiste.

Duke shtuar edhe një të vërtetë pak të njohur për publikun e gjerë. “ Festa që kremtohet sot më 25 dhjetor u vendos në Këshillin e Nikesë nga perandori me gjak ilir Konstandini i cili pasi pranojë Trininë e shenjtë, transformoi ditën e diellit pagane në ditën e Jezusit”.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më të mirë të vitit

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më…

LEXO ME SHUME