Categories Lajme

Përkrahte ISIS, 56-vjeçari nga Kukësi kërkon gjykim të shkurtuar: Jam i penduar

Ibrahim El Salih Lekica ka kërkuar gjykim të shkurtuar në gjykatën e Posaçme ndërsa akuzohet për terrorizëm.

Në seancën e së premtes do të vendoset nëse pranohet gjykimi i shkurtuar apo jo. Sipas SPAK, ka bërë thirrje në rrjetet sociale në mbështetje të ISIS, po në marrjen në pyetje gjatë fazës së hetimeve ke shfaqur pendesë.

Hetimet e SPAK janë bërë në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit (Oficerët e Policisë Gjyqësore të Drejtorisë së Antiterrorit) dhe Hetuesit e Byrosë Kombëtare të Hetimit, ndërsa ndaj 56-vjeçarit rëndon akuza për veprën penale “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave me qëllime terroriste”.

56-vjeçari nga Kukësi u arrestua në muajin maj, pasi postonte në rrjete sociale shkrime dhe foto terroriste, bënte thirrje publike dhe propagandë për kryerjen e veprave terroriste kundër disa institucioneve të rëndësishme shtetërore.

Ibrahim El Salih (Lekica), person me prirje ekstremiste fetare, bënte vetëm postime për fenë islame dhe në një prej tyre uron që të shkatërrohet Izraeli.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Kosovë/ Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe përfundon në lumë, 3 të lënduar

Një aksident ka ndodhur të premten tek ura e Drinit të Bardhë, ku një mjet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Policia procedon 23-vjeçaren në Shkodër, dhunoi fizikisht bashkëshortin e saj

Policia e Shkodrës ka proceduar një 23-vjeçari pasi ka dhunuar të shoqin. Po ashtu, seksioni…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjendet pa shenja jete 64-vjeçari në Maliq

Një 64-vjeçar është vetëvarur afër banesës së tij në Maliq. Shtetasi me inicialet F. A.,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Akuzohet se vrau kushëririn për 12 mijë lekë, Gjykata e Apelit i ul dënimin Granit Shehut

Gjykata e Apelit i ka ulur dënimin shtetasit Granit (Giuliano) Shehu, i cili akuzohet për vrasjen e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kokaina në karkaleca/ Publikohen fotot e të arrestuarve, dy prej tyre shqiptarë

Publikohen fotot e 4 të arrestuarve në Greqi, në kuadër të operacionit antidrogë, ku u…

LEXO ME SHUME