Categories Lifestyle

Pirja e duhanit/ Vitaminat e nevojshme që shërojnë mushkëritë dhe ndihmojnë trupin të qëndrojë i shëndetshëm

Është e rëndësishme të mbani mend se pirja e duhanit është një nga faktorët më të rëndësishëm të rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve të rënda. Ka katër vitamina që do t’ju shërojnë!

Nëse dëshironi të ndihmoni trupin tuaj të qëndrojë i shëndetshëm, është e rëndësishme të lini duhanin dhe sigurohuni që të përfshini vitaminat e mëposhtme të rëndësishme për shërimin e mushkërive në dietën tuaj.

Në artikullin e mëposhtëm ju prezantojmë vitaminat e nevojshme që shërojnë mushkëritë pas pirjes së duhanit.

Pirja e duhanit/ Vitaminat e nevojshme që shërojnë mushkëritë dhe ndihmojnë trupin të qëndrojë i shëndetshëm

 1. Vitamina C

Pirja e duhanit zvogëlon vitaminën C në trupin tuaj me 25%. Si rezultat, është thelbësore të rrisni marrjen e kësaj vitamine të rëndësishme.

Mungesa e vitaminës C do t’ju bëjë më të prekshëm ndaj infeksioneve, sepse sistemi juaj imunitar do të jetë më i dobët.
Probleme të tjera që lidhen me mungesën e vitaminës C përfshijnë:

-Shfaqja e rrudhave të parakohshme
-Pagjumësia
-Probleme me mishrat e dhëmbëve si dhimbje, inflamacion dhe gjakderdhje të lehtë

Disa nga ushqimet që përmbajnë vitaminë C janë:

-Ananasi me grejpfrut Actinidia
-Limon
-Mandarinë

Nëse ende pini duhan, duhet të konsumoni tre herë më shumë vitaminë C. Kjo ndihmon që mushkëritë tuaja të shërohen pas pirjes së duhanit.

Nëse po përpiqeni të lini duhanin, duhet të dini se vitamina C do t’ju ndihmojë të reduktoni varësinë nga nikotina.

 1. Vitamina A

Mungesa e vitaminës A ose beta-karotenit mund të shkaktojë ndryshime në sistemin imunitar. Kështu, numri i sëmundjeve infektive të sistemit të frymëmarrjes mund të rritet.

Ju mund të gjeni vitaminë A në ushqimet e mëposhtme:

-Kungull kumbulle
-Mango
-Pjeshke
-Grejpfrut rozë
-Marule, Chard zvicerane
-Shalqi
-Domate Brokoli
-Karrota

 1. Vitamina E

Vitamina E ndihmon në uljen e rrezikut të tumoreve të mushkërive të lidhura me pirjen e duhanit.

Kjo vitaminë njihet edhe si tokoferol. Është një vitaminë e tretshme në yndyrë që vepron si një antioksidant. Në të njëjtën kohë, ai kontribuon në mbrojtjen e acideve yndyrore esenciale.

Për të korrur këto përfitime dhe për të shëruar mushkëritë tuaja pas pirjes së duhanit, sigurohuni që të merrni vitaminë E. Disa mënyra natyrale për ta marrë atë janë duke ngrënë ushqimet e mëposhtme:

 • -të verdhat e vezëve
  -kikirikë
 • drithëra
  kokosi
  oriz
 • sojë
  -brokoli
  -marule
  -lakrat
  -bukë integrale

Përveçse ju ndihmon të rivendosni shëndetin e mushkërive, vitamina E ndihmon në trajtimin e sa vijon:

 • Sëmundja e Alzheimerit
  Sindroma premenstruale
  Steriliteti mashkullor
 1. Vitamina B9

Vitamina B9, ose acidi folik, kontribuon në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Kjo parandalon aneminë dhe e mban lëkurën tuaj të shëndetshme.

Përveç shërimit të mushkërive pas pirjes së duhanit, vitamina B9 është thelbësore për funksionimin e duhur të sistemit nervor qendror. Arsyeja është se kjo vitaminë e veçantë luan një rol në sintezën e neurotransmetuesve.

Përveç kësaj, duhet të dini se vitamina B9 i ndihmon duhanpirësit të lënë këtë zakon të keq. Vitamina B9 përfshihet në ushqimet e mëposhtme:

 • Avokado
  Qepë
  Hudhra
  Soje
  Arra
  Luleshtrydhe
  Rrush
  Limon
  Karrota
  Kungull

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

A e dini arsyen pse teshtini shumë herë radhazi?

Teshtimat janë metoda e trupit për nxjerrjen e irrituesve si pluhuri, poleni ose mikrobet nga…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Librat më të mirë të të gjitha kohërave që duhet t’i lexoni

Më poshtë kemi paraqitur disa sugjerime librash të cilët duhet t’i keni dhe ti lexoni…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Studimi/ Kjo është mosha kur njerëzit janë më të pakënaqur me jetën

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Çfarë i bën njerëzit më të lumtur se paratë?

Lumturia është një qëllim i përbashkët për të gjithë ne, por shpesh shoqërohet me kërkimin…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Njihuni me vendin më të lumtur në botë, këto janë tre arsyet kryesore që e veçojnë

Mbajtja e rekordit për përqindjen më të lartë të qytetarëve të lumtur, për shumë vite,…

LEXO ME SHUME