Categories Lajme

Prag lufte mes Rusisë dhe Ukrainës

Erë lufte fryn në Detin e Zi ku tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës kanë arritur kulmin. Shkak është bërë një incident me një anije ukrainase që u përplas nga një mjet lundrues rus.

3 anije ukrainase u sekuestruan dhe 23 marinarët e tyre u arrestuan. Mediat në Kiev raportojnë se ndaj tyre është hapur edhe zjarr.

Ukraina e konsideroi ngjarjen e ndodhur në ngushticën e Kerçit, një akt agresioni në ujërat e saj. Por Moska u kundërpërgjigj duke thënë se anijet ukrainase nuk kanë autoritet në ujërat territoriale të Krimesë, rajoni i aneksuar me forcë nga Ukraina në vitin 2014.

Gjendja mbetet delikate në ngushticën e Kerçit, ku dallohet prania ushtarake e Rusisë. Moska mbylli gjithashtu edhe të vetmen pikë kalimi, duke vendosur një anije mallrash poshtë urës së Kerçit.

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko njoftoi kalimin e vendit në gatishmëri lufte. Kreu i shtetit i kërkoi parlamentit të miratojë planin Marshëll që i lejon ushtrisë të marrë kontrollin e vendit. Por nga ana tjetër, Poroshenko ftoi Rusinë për një zgjidhje politike.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME