Categories Sport

Qëndisi me gurë Gjirokastrën/ Mjeshtri Bezhani: Të rinjtë nuk e duan më si zanat

Këto kalldrëme që u kanë rezistuar viteve janë realizuar me mjeshtri nga gurgdhendësit gjirokastrit. Spiro Bezhani është një prej tyre.

Ishte vetëm 16 vjeç kur nisi për herë të parë punë në rrugicat e qytetit.

Ka qëndisur me gurë thuajse gjithë Gjirokastrën. Ka qenë një zanat jo fort i lehtë. Kërkonte fuqi fizike por edhe shumë vëmendje e përkushtim.

Ustai gjirokastrit i ka kaluar të tetëdhjetat. I ka ndjekur me vëmendje punimet e fundit që janë bërë në kalldrëmet e qytetit e ne zonën muzeale. Ka vërejtje e thotë se nuk është punuar siç duhet. Tregon se më parë kalldrëmet realizoheshin në mënyra të tjera.

Spiro Bezhani e ka mësuar zanatin nga i ati. Ai shpreh keqardhjen se sot të rinjtë nuk duan t`i trashëgojnë zanatet e të parëve të tyre. Mendon se po orientohen drejt profesioneve qe u sigurojnë shpejt të ardhura.

Mjeshtra të tillë Gjirokastrës i kanë mbetur shumë pak. Për punët e çmuara qe i kane lënë qytetit ata gëzojnë mirënjohjen e banoreve por shpesh janë vlerësuar për kontributin edhe nga institucionet./Abc News

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

LISTA ME 27 EMRAT/ Sylvinho shpall skuadrën shqiptare të kompionatit evropian

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho bëri publike listën e futbollistëve të Kombëtares Shqiptare të futbollit…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Laçi-Flamurtari/ Shtangen vendasit, vlonjatët rikthejnë baraspeshën (VIDEO)

Laçi pret Flamurtarin në takimin e vlefshëm për finalen e “play-out”-it të Kategorisë Superiore. Fituesi…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Rekordi i Vllaznisë së femrave, 11 herë radhazi kampione e Shqipërisë

Vllaznia e femrave nuk njeh rivale në kampionat. Vajzat shkodrane fituan në finalen e “Final…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Në prag të Final Four, FSHF publikon kalendarin, tre ndeshje në një javë

Tre ndeshje në një javë. Federata shqiptare e futbollit zbuloi dhe kalendarin për 3 javët…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Haaland i rikthehet golave, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin

Në “City Ground” Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. “Qytetarët” tanimë janë në…

LEXO ME SHUME