Categories Lajme

Qyteti bregdetar i Vlorës me bulevard të ri në sezonin turistik

Fillimi i sezonit të ri turistik do ta gjejë qytetin bregdetar të Vlorës me një bulevard të ri.

Bulevardi “Ismail Qemali”, do të ketë një pamje moderne, ku do të dominojë gjelbërimi dhe mjediset shlodhëse dhe argëtuese. Ky bulevard do të lidhë monumentet historikë dhe kulturorë të Vlorës, që sot janë të ndarë dhe të palidhur për të krijuar një bërthamë kulturore.

Projekti për rikualifikimin urban të bulevardit “Ismail Qemali” në Vlorë filloi në pranverë të 2018. Ai financohet nga qeveria shqiptare me mbështetjen e Bankës së Këshillit të Europës dhe zbatohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit në kuadër të programit “Punët në Komunitet IV”.

Kryetari i bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, thekson se “në bulevardin “Ismail Qemali” në Vlorë po vijojnë punimet me ritme të larta. Ky investim do të jetë një nga më cilësorët dhe të rëndësishëm të realizuar ndonjëherë në qytetin bregdetar”.

“Deri tani janë realizuar 3/4 e këtij investimi kaq të rëndësishëm të rivitalizimit të gjithë bulevardit, ku firma edhe në ditë ngricash po punon me ritme për t’u vlerësuar. Më tej do të vazhdojmë me pjesën tjetër të investimit që është sheshi nga xhamia tek Shtëpia e Beut, për t’i dhënë në fund fare një pamje tërësisht të re gjithë qytetit”, nënvizoi Leli.

Sipas tij, në hyrje të rrugës “Veledin Kollozi” sapo është duke përfunduar investimi i një “tombino” 800 që do të garantojë çdo problematikë të mëvonshme për të pasur një garanci më tepër për vendosjen e tubacioneve të ujërave të bardha, në mënyrë që të mos ketë më nevojë për ndërhyrje në bulevardin “Ismail Qemali”.

Kryebashkiaku i Vlorës theksoi se “po rehabilitohet e gjithë infrastruktura nën rrugore, ku janë duke u vendosur të gjitha kanalizimet dhe kanalizime rezervë për mundësinë e shtrirjes së fibrave optikë, apo investimeve të tjera në të ardhmen duke pasur linja rezervë në mënyrë që qytetarët dhe bizneset të kenë mundësi që pa dëmtuar infrastrukturën e bulevardit të shtrijnë dhe të kenë akses për investime të reja në të ardhmen”.

“Ajo që vlen për t’u përmendur është profilimi i ndryshëm i bulevardit, nga busti i Avni Rustemit në vazhdim tek sheshi i Flamurit deri tek Xhamia, ku do të ketë një trajektore shëtitoreje ne pjesën përballë poliklinikës dhe do të shkojë në pjesën deri tek xhamia në qendër për të vazhduar aksesimin e logjikës së një bulevardi më tepër në favor të qytetarëve”.

Leli tha se “ka qenë në kërkesën time si kryetar bashkie, të qytetarëve të Vlorës, si dhe të gjithë grupit të punës nga zyra e urbanistikës në bashkinë Vlorë dhe studioja holandeze që ka përgatitur këtë projekt të rëndësishëm, që t’i jepet prioritet qytetarëve, të cilët janë më të shumtë se ata që përdorin makinën”.

Leli nuk lë pa përmendur edhe korsitë e biçikletave që po ndërtohen në bulevard.

“Bulevardi nuk ka pasur hapësirën në favor të qytetarit, por tani përshkon në të dy krahët e tij një korsi të dedikuar për biçikletat që nga fillimi deri në fund, në mënyrë që me nyjen e re që do të krijohet në Skelë dhe në sheshin e Flamurit për vazhdimin deri në rrugën “Demokracia”, të lidhë gjithë rrjetin e investimeve në rrugët pedonale dhe atyre të biçikletave për të gjithë territorin e bashkisë”, sqaroi Leli.

Ai tha se korsitë e biçikletave janë gati në rrugën “Veledin Kollozi”, tek Plazhi i Vjetër, në Lungomare e dhe në rrugën “Demokracia”.

Firma, vijoi ai, po bën maksimumin, dua t’i falënderoj për seriozitetin e treguar, pasi punojnë deri në orët e vona të mbrëmjes për zgjidhjen e problematikave, por njëkohësisht dua të jem pafund falënderues për qytetarët e Vlorës, të cilët kanë qenë mirëkuptues dhe mbështetës të këtij projekti kaq të rëndësishëm.

“Nuk është komode për prindërit të çojnë fëmijët në kopshte, në shkolla, për të shkuar në punët e tyre me trafikun, me problematikat që janë duke u krijuar. Por, jam i bindur që ajo që po ndodh është në të mirë të qytetit dhe qytetarëve dhe do t’i ndryshojë faqen bulevardit”, u shpreh Leli.

Pas ndërtimit të shëtitores përgjatë bregdetit “Lungomare”, e cila i dha strukturë moderne qytetit, projekti për rikonstruksionin e bulevardit “Ismail Qemali” e transformon atë në shtyllën kurrizore të identitetit të Vlorës.

Bulevardi “Ismail Qemali” shtrihet nga Vlora në Skelë. Historia e këtij bulevardi zë fill që në shekullin e XIX me një rrugë që lidhte qendrën e qytetin me bregdetin. Aty kalonte edhe një dekovil, që transportonte kripë nga kriporet e Vlorës deri në Port, por edhe udhëtarë, madje deri te tuneli në Ujin e Ftohtë në fillimet e shekullit të XX.

Pas çlirimit të Shqipërisë bulevardi Vlorë-Skelë u formatua me pasion nga i paepuri Kristo Papajani “Qytetar Nderi i Vlorës”, i cili e mbushi atë me portokalle, palma, lule të llojeve të ndryshme dhe statuja. U krijua edhe parku “Rinia” mbushur me palma, shatërvanë, statuja dhe pyll eukalipti.

Në vitin 1987 bulevardi Vlorë-Skelë u zgjerua përsëri nën drejtimin e Vasillaq Ndinit, ku u mbollën palma të tjera.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME