Categories Kuzhina

Recetë: Biskotë me kafe dhe çokollatë

Një biskotë të e shijshme si kjo mund ta servirni me kafe ose çaj, le të mbetet në zgjedhjen tuaj.

Përbërësit e nevojshëm: 150g gjalpë, 150g sheqer, 100g sheqer kafe, 2 vezë të mëdha, 1 lugë kafeje me aromë vanilje, rreth 100g përzierje e kakaos

1 lugë çaji kafe instant, 50 ml qumësht të ngrohtë, 3 lugë kakao pluhur, 350g miell, 1 lugë gjelle kripë, 1 pluhur pjekje, 1 grusht arra të copëtuara ose lajthi, 1 pjesë të copa çokollate të errët

Mënyra e përgatitjes: Ngrohni furrën në 200 gradë. Përzieni gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhet një masë homogjene dhe kremoze. Përzieni kakaon, kafenë instant dhe kakao në një enë veçmas me 50ml qumësht të ngrohtë. Shtoni kafe, vanilje dhe vezë në përzierjen e gjalpit. Përziejeni të gjitha derisa të fitoni një masë homogjene. Pastaj përzieni të gjithë përbërësit e thatë, sheqerin, miellin, kripën dhe pluhurin për pjekje një nga një. Përzieni me vezët, kështu që kur të merrni një petë të butë, pastaj shtoni çokollatën e thyer dhe lajthitë.

Brumi duhet të jetë i trashë por ngjitës. Me anë të një luge e vendosni brumin në tepsi në mënyrë që të marrin formë rrumbullake. Piqeni për rreth 10-12 minuta, derisa të marrë ngjyrë kafeje. Hiqeni nga furra dhe hiqeni menjëherë nga tepsi për të mos pjekur më.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuzhina

Kjo picë e shijshme nuk do ju shëndoshë

Nëse hani shpesh pica dhe dëshironi të hiqni qafe sasinë e tepërt të karbohidrateve, kjo…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Video/ Tavë me makarona

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 200 gr mish të grirë 2 qepë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me pure patate në furrë…

Qofte me pure patate në furrë . Përbërësit: Për purenë: 1 kg patate 1 gotë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me patate

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Lulelakër në furrë me salcë beshamel nga zonja Albana

Lulelakër në furrë me salcë beshamel Përbërësit: 1 kg lulelakër 2 lgj gjalpë 3 lgj…

LEXO ME SHUME