Categories Kuriozitete

Rekordi Guinnes, kopshtari polak rrit kastravecin më të gjatë në botë

Kopshtari amator Sebastian Suski ka thyer rekord Guinnes pasi ka rritur në kopshtin e tij kastravecin më të gjatë në botë. ‘Guinnesrecord’ shkruan se pavarësisht verës të nxehtë në Mbretërinë e Bashkuar, Sebastian, i cili ka lindur në Poloni, por tani jeton në Southampton ishte në gjendje të kujdesej për tokën e tij kur mbillte kastravec të prodhonte një sasi të madhe me përmasa 113.4 cm (3 ft 8.6 in), duke mposhtur rekordin e mëparshëm me 6,4 cm (2,5 in).

Sebastiani ka shtatë vjet që kultivon fruta dhe perime të mëdha me ndihmën e gruas së tij Renata. Ai është vullnetar për Shoqatën Evropiane të Kultivuesve Gjigantë të Perimeve (EGVGA) një grup mbështetës për adhuruesit e gjigantëve të kopshtit dhe tani është një oficer ndërkombëtar për Komonuelthin e Madh të Kungullit (GPC).

“Kisha rritur tranguj të mëdhenj, por asnjëherë mjaftueshëm për të mposhtur titullarin ekzistues të rekordeve botërore Guinness”, tha Sebastian.

“Rritja e trangujve super të gjatë është një biznes i rrezikshëm,” vazhdon ai. “Nëse preni shumë shpejt, nuk do të keni një thyerje rekord, por nëse e lini shumë gjatë, futeni në zonën e rrezikut. Ju rrezikoni që kastraveci juaj të kalbet ndërsa rritet nuk dëshironi që të shpërthejë mbi ty!”

Ai dhe Renata kanë katër fëmijë dhe e gjithë familja duket se është e apasionuar pas rritjes së kastravecëve.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Cilët janë më të lumtur, ata që kanë para apo kohë? (Studimi)

Paraja mund ta blejë lumturinë në njëfarë forme, por kjo nuk do të thotë që…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Gërvishtja e ditëlindjes i sjellë gruas 1 milion dollarë

Një grua nga Illinois i ShBA-së, e cila përdori ngjyrën e saj të preferuar për…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Çfarë tregon mënyra se si qëndroni për karakterin tuaj

Edhe kur nuk lëvizim, trupi ynë shpreh dhe komunikon gjëra që nuk i imagjinojmë. Si,…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Premte 1 Mars 2024

Dashi Atmosfera ne çift do jete përgjithësisht e mire gjate kësaj dite. Te dy se…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Pse kemi një ditë të brishtë çdo katër vjet? Shpjegimi shkencor i 29 shkurtit

Këtë vit kemi datën 29 shkurt në kalendarët tanë dhe ekzistenca e saj shoqërohet edhe…

LEXO ME SHUME