Categories Lajme

Sadetja, ushtarakja shqiptare që bëhet gati për misionin e 5-të në Afganistan

Sadete Popshini është një nga 1 mijë e 400 femrat që janë bërë pjesë e Forcave të Armatosura Shqiptare. Në fund të këtij viti ajo do të niset me kontigjentin e 5-të shtesë, me mision në Afganistan. Ky mision kërkon përgatitje të lartë.

Ndaj ajo stërvitet me togën e mbështetjes së batalionit të dytë të këmbësorisë që njihet ndryshe si ‘Kompania e dragonjve”, më i miri i garnizonit të Zallherit.

Pjesë e stërvitjes janë edhe aksionet stimuluese në rast sulmesh terroriste. Vajtjen në Afganistan, edhe pse është një mision i panjohur, por Sadetja e sheh si sfidë.

Për një femër angazhimi në ushtri ka vështirësi të shumta. Por jo pak femra operojnë edhe në forcat detare. 27 vjeçarja Kristina Perroj është një prej 45 vajzave ushtarake të forcave detare. Vitet e fundit Shqipëria mban përqindjen më të lartë të femrave ushtarake në rajon, me 17.7 %./Tv Klan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Izoloi gruan në banesë me kamera sigurie, Gjykata e Apelit merr vendimin për 34-vjeçarin

Gjykata e Apelit të Tiranës ka refuzuar kërkesën për liri të 34-vjeçarit Asqeri M. i…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjendet pa jetë në shtëpi 54 vjeçari në Lezhë

Një burrë 54 vjeç u gjet pa jetë sot në shtëpinë e tij. Ngjarja ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Atë që ka për detyrë ta bëjë shteti, banorët e Vranishtit e bëjnë me lekët e tyre

Ndërsa të gjithë fshatrat vuajnë shpopullimin dhe i janë dorëzuar këtij fati, krejt e kundërta…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Sëmundjet tumorale po shtohen me shpejtësi, mjekët thirrje për rivendosjen e ligjit antiduhan

Sëmundjet tumorale po prekin gjithnjë e më shumë njerëz dhe për fat të keq dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ekzekutori ishte djali! Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit: E gjithë familja e përfshirë…

Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb Meta. Duket se ekzekutori i babait nuk…

LEXO ME SHUME