Categories Lajme

Samiti i Klimës COP28 / Rama mbërrin në Dubai, pritet nga presidenti i EBA dhe Guterres

Kryeministri Edi Rama ndodhet në një vizitë zyrtare në Emiratet e Bashkuara Arabe ku po merr pjesë në Samitin Botëror të Veprimit të Klimës COP28.

Kreu i qeverisë ka ndarë pamje teksa pritet në Dubai nga Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, President i EBA dhe Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së.

Rama po ashtu ka pasur takim edhe me presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel.

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) morën zyrtarisht kryesimin e COP28 nga Egjipti. Udhëheqësit botërorë do të takohen nga 30 nëntori deri më 12 dhjetor për të diskutuar efektet e ndryshimeve klimatike, përpjekjet për të reduktuar emetimet e gazeve serrë dhe çështjen gjithnjë e më urgjente se kush do të paguajë për kostot e një planeti më të nxehtë. Në ngjarje priten mbi 180 krerë shtetesh dhe qeverish nga e gjithë bota.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Gjykata vendosi burg me afat për Armando Sulejmanin/ Zbardhet dëshmia…

Gjykata e Durrësit ka vendosur masën arrest me burg për 2 muaj për Armando Sulejmanin,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tiranë/ I shpallur në kërkim, arrestohet 40-vjeçari

Ditën e sotme, në rrugën “Jordan Misja”, forcat e policisë kanë arrestuar shtetasin Kledist Hysa,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Zbardhet ngjarja në Don Bosko/ Kasandër Noga dyshohet se dha urdhër për vrasje, por autorët ngatërruan objektivin

Drejtori i Policisë Tiranë Tonin Vocaj ka zbardhur detaje për një ngjarje e rëndë kriminale,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

“Zgjidhja nuk ishte vrasja”, sociologu për ngjarjen në Durrës: Familja shqiptare është zhytur thellë në kriminalitet

Sociologu, Gëzim Tushi, ka komentuar ngjarjen e rëndë që u raportua mëngjesin e kësaj të premte në…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Zbardhet dëshmia e djalit që vrau babanë: I thashë çohu dhe e qëllova katër herë me pistoletë

Është zbardhur dëshmia e djalit të madh të familjes Meta, Hyseni, i cili vrau babanë…

LEXO ME SHUME