Categories Teknologji

Samsung akuzohet për foto ‘të rreme’ të Hënës

Përdoruesit e Samsung kanë akuzuar kompaninë për falsifikim të fotove të Hënës të Zmadhimit Hapësinor të fuqizuar nga AI.

Në një postim të shpërndarë në rrjete sociale, përdoruesi i Reddit u/ibreakphotos testoi aftësitë e Galaxy S20 Ultra për të provuar nëse niveli i zmadhimit 100x përdor mënyra të rreme për të prodhuar imazhe shumë të detajuara të Hënës.

Testi përfshinte marrjen e një fotografie të një imazhi qëllimisht me rezolucion të ulët të Hënës, i cili u shfaq në një ekran kompjuteri. Samsung Galaxy S20 Ultra më pas shtoi detaje në imazhin e paqartë të Hënës që nuk ishin në imazhin origjinal.

“Fotografitë e hënës nga Samsung janë të rreme. Marketingu i Samsung është mashtrues”, ka shkruar përdoruesi në postim.

“Po shton detaje aty ku nuk ka asnjë (në këtë eksperiment, ai u hoq qëllimisht)…. Realiteti është se është AI që bën pjesën më të madhe të punës, jo optika, optika nuk është në gjendje të zgjidhë detajet që e shihni. Meqenëse Hëna është e lidhur në mënyrë të baticës me Tokën, është shumë e lehtë të stërvitësh modelin tënd në imazhe të tjera të hënës dhe thjesht ta godasësh atë strukturë kur zbulohet një gjë e ngjashme me hënën.”– shkruan një tjetër përdorues.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Elon Musk e konfirmon: “Starlink” mbërrin në Shqipëri

Shërbimi i internetit satelitor “Starlink” është bërë aktiv dhe funksional në të gjithë territorin e…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Facebook bie sërish!

Miliona përdorues të rrjeteve sociale META kanë raportuar probleme sot. Përdoruesit e patën të pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Shkel rregullat e transmetimit, Apple gjobitet 1.8 miliardë euro nga BE

Apple është gjobitur me 1.8 miliardë euro nga BE për shkeljen e ligjeve të konkurrencës…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Apple braktis planin e prodhimit të makinave elektrike

Apple ka anuluar planet për ndërtimin e makinave elektrike, rreth një dekadë pas spekulimeve që…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME