Categories Lajme

“SHBA ultimatum Kosovës për taksën ndaj Serbisë”, përgënjeshtron qeveria: Nuk kemi marrë një kërkesë të tillë

Qeveria e udhëhequr nga Ramush Haradinaj po mohon lajmet se Shtetet e Bashkuara kanë dërguar ultimatum për heqje të taksës. Nga kabineti i kryeministrit i kanë thënë Expressit se nuk kanë pranuar asnjë kërkesë zyrtare.
Lajmet se institucionet e Kososvës kanë marrë mesazh të përcjellë përmes kanaleve diplomative ku ceket se duhet të hiqet taksa, si dhe shprehet zhgënjim që edhe pas letrës të dorëzuar nga presidenti amerikan Donald Trump nuk ka pasur reflektim nga pala kosovare, janë mohuar nga Qeveria.

Në një përgjigje për Gazetën Express, shefi i kabinetit të kryeministrit, Avni Arifi ka thënë shkurtimisht se nuk kanë marrë asnjë kërkesë të tillë.

“Qeveria konfirmon se nuk kemi marrë zyrtarisht asgjë nga SHBA”, është deklaruar ai.

Sipas disa lajmeve që kanë qarkulluar gjatë ditës në media, thuhet se Këshilli i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së dhe Departamenti i Shtetit Amerikan kanë kërkuar heqje të menjëhershme të taksës, të përmbledhur në tetë pika.

Në këto pika thuhet se nëse nuk pezullohet tarifa, do të pezullohet edhe asistenca në fushën e sigurisë dhe se me këto sjellje Kosova po rrezikon miqësinë me Shtetet e Bashkuara.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Vrasja e trefishtë në Memaliaj, shoqërohen në polici 27 persona!

27 persona janë shoqëruar në polici në lidhje me masakrën e ndodhur dy ditë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ngjarja në Gramsh, policia mohon se ishte atentat: Ja nga se u shkaktua shpërthimi në mjetin e dy vëllezërve

Policia ka përfunduar hetimet paraprake lidhur me ngjarjen e sotme në Gramsh, ku një automjet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

Thuajse dy javë më parë ishte e vështirë të siguroje për fundin e korrikut apo…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Greqi, plagoset 62-vjeçari, makina tërheq zvarrë shqiptarin

Një 62-vjeçar me origjinë shqiptare mbeti i plagosur pas një aksidenti rrugor në zonën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

“Black out”, Microsoft: Preku mbi 8.5 milionë pajisje windows

Gjiganti Microsoft njoftoi se më shumë se 8.5 milionë kompjuterë në gjithë botën u përballën…

LEXO ME SHUME