Categories Lajme

Shpërthimi në kolegj, shkon në 18 numri i viktimave. Kush është autori i dyshuar

Është thelluar bilanci i viktimave pas shpërthimit në Krime ditën e sotme në një kolegj. Në fillim u raportua për 10 viktima dhe 50 të plagosur por tani sipas mediave të huaja, që I referohen deklaratës së Sergei Aksyonov, zyrtar i lartë i Moskës në Krime, numri i viktimave ka shkuar në 18 persona.

Shumica prej tyre studentë si dhe nga stafi i kolegjit. Ai i tha televizionit shtetëror rus se për ngjarjen kishte një të dyshuar të vetëm  dhe bëhej fjalë për një student mashkull 22-vjeçar i kolegjit, i cili vrau veten pas sulmit.

“Ai qëlloi veten, ishte një student i vitit të katërt në kolegj,” tha Aksyonov, sipas BBC. “Trupi i vrasësit u gjet në bibliotekë në katin e dytë … Është një tragjedi e tmerrshme, nuk e dimë se çfarë e ka shkaktuar”, tha ai.

Komiteti Kombëtar Anti-Terrorizëm tha në një deklaratë se shpërthimi në kolegj, në qytetin Kerç në Krime lindore, u shkaktua nga një pajisje eksplozive e paidentifikuar.

Zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, Dmitri Peskov, u tha gazetarëve se zyrtarët po hetojnë për një sulm të mundshëm terrorist.

Peskov tha se Putin ka udhëzuar hetuesit dhe agjensitë e inteligjencës që të kryejnë një hetim të plotë dhe të ngushëllonin familjet e viktimave.

Rusia anoi në mënyrë të njëanshme Krimenë nga Ukraina në vitin 2014, një veprim që shkaktoi sanksione perëndimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Izoloi gruan në banesë me kamera sigurie, Gjykata e Apelit merr vendimin për 34-vjeçarin

Gjykata e Apelit të Tiranës ka refuzuar kërkesën për liri të 34-vjeçarit Asqeri M. i…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjendet pa jetë në shtëpi 54 vjeçari në Lezhë

Një burrë 54 vjeç u gjet pa jetë sot në shtëpinë e tij. Ngjarja ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Atë që ka për detyrë ta bëjë shteti, banorët e Vranishtit e bëjnë me lekët e tyre

Ndërsa të gjithë fshatrat vuajnë shpopullimin dhe i janë dorëzuar këtij fati, krejt e kundërta…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Sëmundjet tumorale po shtohen me shpejtësi, mjekët thirrje për rivendosjen e ligjit antiduhan

Sëmundjet tumorale po prekin gjithnjë e më shumë njerëz dhe për fat të keq dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ekzekutori ishte djali! Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit: E gjithë familja e përfshirë…

Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb Meta. Duket se ekzekutori i babait nuk…

LEXO ME SHUME