Categories Lifestyle

Shtatë arsye pse duhet të përdorni shafranin indian

Shafrani i Indisë bëhet duke bluar një zhardhok të tharë të një bime tropikale që i përket familjes së xhenxhefilit

Kjo erëz magjike u jep pjatave një ngjyrë të verdhë të bukur dhe pasuron mëngjesin, drekën dhe darkën, i shtohet salcave, zierjeve, makaronave, por edhe gjatë përgatitjes së kremrave të ëmbëlsirave.

Përbërja ushqyese e shafranit të Indisë është e pasur me makro dhe mikro lëndë ushqyese, ku vlera energjetike e shafranit të Indisë për 100 g është 354 kcal/1481 kj, nga e cila përmban 65 për qind karbohidrate, 8 për qind proteina dhe 10 për qind yndyrë.

Kurkumina ndalon veprimin e enzimës COX2-ciklooksigjenazë, e cila është përgjegjëse për formimin e molekulave që shkaktojnë procese inflamatore. Prandaj, është një zgjedhje ideale për artritin reumatoid, kolitin, sëmundjen e Crohn dhe sëmundjet inflamatore të lëkurës si psoriasis.

1. Ka efekt antibakterial, ndihmon në prerje dhe djegie, shëron plagët, mund të përdoret nga goja dhe mund të spërkatet pluhur në plagë, shkruan KP.

2. Efekti i tij antiinflamator zvogëlon gingivitin, largon erën e keqe të gojës dhe parandalon rritjen e baktereve dhe ndihmon me sëmundje të tjera të zgavrës me gojë.

3. Përmban fitonutrientin kurkumin, i cili ka një efekt të fortë antiinflamator dhe rekomandohet veçanërisht për sëmundjet kronike të kockave dhe artritin reumatoid.

4. Ka veti hepatoprotektive falë përbërësit aktiv kumarin, i cili ndihmon në ndalimin e dëmtimit të mëlçisë, parandalon cirrozën dhe dëmtimet e tjera të rënda të mëlçisë, dhe efekti i tij antioksidues gjithashtu ndihmon në detoksifikimin dhe mbrojtjen e mëlçisë. Stimulon prodhimin e biliare në mëlçi dhe stimulon ekskretimin e biliare përmes fshikëzës së tëmthit.

5. Stimulon në mënyrë natyrale rigjenerimin e florës së zorrëve, është një nga antibiotikët natyralë më të fortë që nuk shkatërron florën dhe bakteret e mira në zorrë, por nxit zhvillimin e baktereve të mira. Redukton fryrjen dhe gazrat, përmirëson përthithjen në zorrë, ka një efekt detoksifikues në zorrë.

Falë efektit të tij antiinflamator, kërkimet e fundit kanë krijuar mundësinë e veprimit kurativ në trajtimin e sëmundjes inflamatore të zorrëve, sëmundjes së Crohn dhe kolitit ulceroz. Veprimi i tij antifungal mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e mykut Candida.

6. Mbron zemrën dhe enët e gjakut nga grumbullimi i pllakave, ndihmon në rregullimin e kolesterolit të keq, ka efekt antioksidues dhe kardioprotektiv dhe ndihmon në rregullimin e kolesterolit të keq.

7. Ndihmon me problemet e lëkurës të ekzemës, psoriazës dhe dermatitit, mund të konsumohet nga goja por edhe nga dermali në formën e kompresave.

Kurkuma është në gjendje të rikuperojë gjithë organizmin: Por vetëm nëse merret kështu!
Kur është i rrezikshëm?

Sasia ditore e rekomanduar e shafranit të Indisë do të ishte nga 3-10 g, e cila mund të rritet pak me kalimin e kohës. Njerëzit që kanë gurë në tëmth duhet të konsultohen me mjekun e tyre përpara se ta marrin. Ata me çrregullime të koagulimit të gjakut nuk duhet të marrin shafran të Indisë.

Meqenëse shafrani i Indisë mund të ndihmojë paksa në rregullimin e diabetit, duhet pasur kujdes me sasinë e marrjes nëse terapia e diabetit konsumohet në të njëjtën kohë.

Gratë shtatzëna dhe ato gji-dhënëse duhet të konsultohen me mjekun e tyre përpara se të marrin shafran i Indisë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME