Categories Lifestyle

Si të ulni nivelin e kolesterolit në mënyrë natyrale

Kolesteroli i lartë është një problem shumë i zakonshëm për njerëzit dhe vlerat e larta të tij mund të shkaktojnë mosfunksionime serioze.

Është e nevojshme t’i kushtojmë vëmendje, veçanërisht dietës sonë, e cila në këtë rast është faktori kryesor.

Çfarë duhet bërë:

Ushqimet që “ulin” kolesterolin

Shtimi i ushqimeve të shëndetshme dhe të freskëta në dietën tuaj të përditshme mund të ndihmojë shumë në uljen e kolesterolit dhe shëndetin e përgjithshëm.

Përqendroni dietën tuaj në ushqime me vlera ushqyese si frutat dhe perimet dhe yndyrnat e shëndetshme për zemrën si arrat, farat, avokadot, vaji i ullirit dhe peshqit yndyrorë si salmoni.

Shtoni tërshërën

Tërshëra është e njohur për përfitimet e shumta shëndetësore, pasi ndihmon në funksionimin e duhur të zorrëve, menaxhimin më të mirë të peshës, përmirëson rezistencën ndaj insulinës dhe ul kolesterolin. Tërshëra përmban një fibër të quajtur beta-glukan, e cila në fakt ndihmon në largimin e kolesterolit nga trupi, shpjegojnë ekspertët.

Ndërsa shtimi i tërshërës në mëngjesin tuaj është një pjatë e dukshme, këto drithëra mund të shtohen në një sërë pjatash të tjera.

Mjedra për ëmbëlsirë

Manaferrat janë një ushqim i ëmbël natyral pa sheqerna të shtuara dhe janë të mbushura me lëndë ushqyese që mbështesin shëndetin e zemrës. Sipas një meta-analize, ngrënia e manaferrave uli ndjeshëm nivelet e kolesterolit duke i bërë ato një zgjedhje të dukshme për uljen e kolesterolit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

A e dini arsyen pse teshtini shumë herë radhazi?

Teshtimat janë metoda e trupit për nxjerrjen e irrituesve si pluhuri, poleni ose mikrobet nga…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Librat më të mirë të të gjitha kohërave që duhet t’i lexoni

Më poshtë kemi paraqitur disa sugjerime librash të cilët duhet t’i keni dhe ti lexoni…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Studimi/ Kjo është mosha kur njerëzit janë më të pakënaqur me jetën

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Çfarë i bën njerëzit më të lumtur se paratë?

Lumturia është një qëllim i përbashkët për të gjithë ne, por shpesh shoqërohet me kërkimin…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Njihuni me vendin më të lumtur në botë, këto janë tre arsyet kryesore që e veçojnë

Mbajtja e rekordit për përqindjen më të lartë të qytetarëve të lumtur, për shumë vite,…

LEXO ME SHUME