Categories Lajme

Sondazhi/ Xhepat e shqiptarëve! 62.8% e qytetarëve e vlerësojnë si shumë të keqe situatën ekonomike

62.8% e shqiptarëve e vlerësojnë si shumë të keqe situatën ekonomike në vendin tonë. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania në dhjetor, vetëm 12% janë shprehur që situata ekonomike është e mirë, ndërsa 24.8% janë shprehur se është njësojë.

Qershori 2022 ka qenë muaji ku numri i atyre që mendojnë negativisht për situatën ekonomike ka qenë më i vogël me 57%. Në shtator, numri i të pakënaqurve rritet në 69.3%, në tetor shkon 80.2% ndërsa në dhjetor ka serish një rritje në 62.8%. Ndërsa ata që mendojnë pozitivisht për situatën ekonomike në qershor kanë qenë 14.4%, në shtator kanë rënë në 6.2%, në tetor 2.9% dhe në dhjetor ka sërish një rritje në 12%.

Por shqiptarët janë më optimistë për 2023, ku 35.5% mendojnë se gjendja do të përkeqësohet, 27.3% më pak se ata që mendonin negativisht për situatën aktuale. Ndërkohë, ka një rritje të atyre që mendojnë se situata do të jetë njëlloj në 41%, nga 24.8% që ishin për situatën aktuale. Po ashtu, ka një rritje të atyre që mendojnë se situata do të jetë më mirë në 21.4%, nga 12% që ishte për situatën aktuale.

Kur i shohim sipas nivelit të pagave, ata që mendojnë se në 12 muajt e ardhshëm situata do të përkeqësohet, ata që zënë hapësirën më të madhe nga qershori në tetor, janë ata me paga më të ulëta. Por ky raport përmbyset në muajin dhjetor ku 35.85% e zënë ata me paga më të larta dhe 34.2% janë ata me paga më të ulëta.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Horoskopi për ditën e Premte, 19 Prill 2024

Dashi Do të jeni të shqetësuar për shkak të disa debateve që keni pasur së…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Koka’ e mafias/ Prokuroria ekuadoriane lidh shqiptarin Dritan Gjika dhe 4 persona të tjerë me pastrimin e 31 milionë dollarëve

Një gjykatës kundër korrupsionit vendosi të lidhë këtë të enjte, pesë persona të tjerë me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vrasja e Gentian Bejtjas: Zbulohet një mjet tjetër i autorëve, dyshohet ka lëvizur drejt Kamzës

Hetimet për vrasjen e Gentian Bejtajt të kryer më 15 mars të këtij viti, kanë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shqipëria e 6-ta në Evropë për aksidentet, ekspertët: Shkak, sinjalistika në rrugë

Raporti më i fundit i Institutit Europian të statistikave e rëndit vendin tonë të gjashtin…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Dyshohet se dhunoi bashkëshorten e tij, arrestohet 62-vjeçari në Korçë

Policia në Korçë ka arrestuar një 62-vjeçar, pasi dyshohet se ka dhunuar bashkëshorten e tij.…

LEXO ME SHUME