Categories Lifestyle

Studimi/ Zbulohet lidhja me kafesë së hidhur dhe psikopatisë

Nëse je ndonjë nga ata persona që pëlqejnë kafen pa sheqer dhe në përgjithësi ju pëlqen shija e hidhur, mund ta keni shpirtin të mbushur me ligësi, këta persona mund të shfaqin edhe shenja të psikopatisë.

Sipas  një  studimi të realizuar nga një Universitet në Austri, preferenca për shijen e hidhur lidhet edhe me ligësinë e personave.

Ky studim ka analizuar rreth 500 persona, burra dhe gra të moshës deri 35-vjeç, për të parë preferencat e tyre në lidhje me shijet e ushqimeve. Më pas të gjithëve u është bërë një test agresiviteti.

Si përfundim është konfirmuar, që ata të cilët pëlqenin shijen e hidhur, ishin më pak të pëlqyeshëm se personat që pëlqenin shijen e ëmbël.

Lidhja mes shijes së hidhur dhe psikopatisë shpjegohet kështu. Në instinktin e njeriut shija e hidhur paralajmëron një substancë toksike. Kështu nëse një psikopat ndjen shijen e hidhur, bashkë me të ndjen dhe esencën e rrezikut dhe kjo i jep kënaqësi.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e…

LEXO ME SHUME