Categories Lajme

Tefta Malaj thirrje Mattarellas: Më ndihmoni me nënshtetësinë, ndihem e persekutuar, “Ndihem italiane në thellësi të shpirtit”,

Tefta Malaj, e cila i shpëtoi tentativës së bashkëshortit për ta vrarë falë ndërhyrjes së vajzës së saj Xhesika, viktimë e vrasjes së dyfishtë në Torremaggiore.

Sipas mediave italiane gruaja nuk dëshiron që të kthehet në banesën në via Palmiro Togliatti, ku natën e 7 majit burri i saj Taulant Malaj vrau vajzën e tij 16-vjeçare Xhesikën dhe të dashurin e dyshuar  bashkëshortes së tij , tregtarin italian Massimo De Santis.

“Ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të gjetur një shtëpi të re larg Torremaggiore, ku ajo absolutisht nuk dëshiron të kthehet të jetojë”, shpjegon avokati Michele Sodrio.

Avokati i Tefta Malajt ka shtuar se ajo ndihet e persekutuar nga të gjithë dhe nga ndjekësit në rrjetet sociale.

“Ajo ndihet e persekutuar nga të gjithë ata urrejtës që po e sulmojnë rëndë në rrjetet sociale, sikur faji të ishte i saj për atë që ka bërë Taulanti. Të vetmit që po ndihmojnë tani janë punonjësit socialë. të mitur, të cilët ndërhynë në dispozicion të gjykatës për të miturit e Barit, për të mbrojtur 5-vjeçarin e vogël Leonardo”, tha ai.

Gjithashtu, mbrojtësi ligjor i shqiptares i bëri thirrje edhe Presidentit të Republikës Sergio Mattarella për t’i dhënë Malajt nënshtetësinë italiane.

“Shpresojmë në ndërhyrjen e tij në kërkesën për nënshtetësinë italiane që Tefta ka bërë disa muaj më parë. Ju jetoni në Itali prej mbi 18 vitesh, dy fëmijët tuaj kanë lindur në Italia dhe janë (në rastin e Xhesikës) italiane për të gjitha qëllimet, ajo vetë është e integruar në mënyrë perfekte dhe ndjen se është italiane në thellësi të shpirtit të saj”, thuhet në kërkesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME