Categories Lajme

Thirrja pas taksës doganore: Evitoni rrugën nga Serbia, zgjidhni Shqipërinë

Taksa 100% e vendosur nga qeveria e Kosovës kundrejt produkteve të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës, ka acaruar dhe më shumë raportet me këto vende.

Madje shteti serb ka marrë vendimin që të gjitha mallrat europianë që kanë destinacion Kosovën dhe anasjelltas, të mos lejohen të qarkullojnë rrugëve të saj.

Kështu në rrjetet sociale po qarkullon një hartë me anë të së cilës bëhet e ditur të mos kalohet në rrugët e Serbisë, kjo pasi këta të fundit kanë shtuar bllokadat.

Hartat në fjalë bëjnë thirrje që të zgjidhen rrugët e Shqipërisë dhe të bojkotohet ajo serbe.

Kujtojmë që prej disa ditësh mallrave serbë u është vendosur taksa 100%, teksa kërkohet dhe fatura me mbishkrimin “Republika e Kosovës”.

Që pas këtij vendimi nuk kanë munguar reagimet e shumta, duke mos përjashtuar as ata të përfaqësuesve ndërkombëtarë.

Mediat serbe bëjnë me dije se para aplikimit të taksës doganore për hyrjen e mallrave nga Serbia në territorin e Kosovës, autoritetet e Prishtinës në 1 nëntor kanë marrë vendimin që zyrtarëve më të lartë të Beogradit t’u ndalohet kalimi nëpër vendkalimet kufitare në mënyrë që të mos hyjnë në Kosovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

“Blindohen” rrugët e Vlorës, policia kontrolle të shumta pas arrestimit të anëtarit të bandës së “Gaxhait”

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) dhe policia kanë ngritur postoblloqe të shumta në rrugët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tiranë/ Kamioni përmbyset në rrugë, merr para disa automjete, lëndohet shoferi

Një automjet tip kamion është përmbysur në rrugën ““Ramazan Gaxherri”” në kryeqytet dhe për pasojë…

LEXO ME SHUME