Categories Kuzhina

Tre gjëra që i ndodhin trupit, nëse ndërprisni konsumin e ëmbëlsirave

Sheqeri është armiku kryesor i një diete të shëndetshme, pasi është i pranishëm pothuajse në të gjitha ushqimet. Kjo është arsyeja kryesore pse njerëzit e kanë kaq të vështirë të heqin dorë prej saj. Por ata që ia dalin ta ndërpresin konsumin e sheqerit plotësisht, kanë këto përfitime:

Përmirësim të shëndetit të zemrës Sheqeri nuk është vetëm një element më shumë në dietën tuaj, por është gjithashtu i rrezikshëm për zemrën. Sipas të dhënave shkencore të disponueshme, konsumi i shtuar i sheqerit shoqërohet me një shans shumë të lartë për vdekje të parakohshme nga sëmundjet e zemrë.

Zvogëlim i dhjamit të barkut Konsumi i sheqerit kryesisht nga pijet të tilla si lëngje të gatshme dhe pije freskuese shoqërohen me rritje të shtresës dhjamore në bark. Nëse ndërprisni konsumin e sheqerit, dhjami do të reduktohet.

Lëkurë më të re Kur sheqeri ë marrim nga ushqimi kalon në qarkullimin e gjakut, ai shkakton një domino të proceseve që në fund të fundit e bëjnë lëkurën më të relaksuar dhe më pak elastike. Edhe nëse rrudhat e para të imta janë shfaqur tashmë në fytyrën tuaj, duke kufizuar konsumin e sheqerit do të shihni një ndryshim.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuzhina

Kjo picë e shijshme nuk do ju shëndoshë

Nëse hani shpesh pica dhe dëshironi të hiqni qafe sasinë e tepërt të karbohidrateve, kjo…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Video/ Tavë me makarona

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 200 gr mish të grirë 2 qepë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me pure patate në furrë…

Qofte me pure patate në furrë . Përbërësit: Për purenë: 1 kg patate 1 gotë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me patate

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Lulelakër në furrë me salcë beshamel nga zonja Albana

Lulelakër në furrë me salcë beshamel Përbërësit: 1 kg lulelakër 2 lgj gjalpë 3 lgj…

LEXO ME SHUME