Categories Lajme

Vetëm 5 ditë në punë! Punëtori vdes në pallatin e nënkryetarit të shoqatës së ndërtuesve

Adrian Fejzullahu kishte vetëm 5 ditë që kishte nisur punën pranë kompanisë “Andi Konstruksion”, e cila po ndërton pallat në zonën e ish-kinostudios në rrugën “Aleksandër Mojsiu” në Tiranë. Edhe këtë të hënë, (27 maj) kishte shkuar si çdo ditë në punë për të siguruar të ardhura për familjen e tij. Herët në mëngjes rreth orës 08:20 ra nga lartësia, nga kati i 7, duke marrë dëmtime të rënda të cilat rezultuan fatale dhe i morën jetën.

53-vjeçari – bëjnë të ditur burime nga policia, po ngjiste kova me llaç, por siç pamjet tregojnë – pallati në ndërtim nuk ka as skelë apo rrjet ndërtimi. Burime nga Inspektoriati i Punës thonë se punëtorit Adrian Fejzullahu ishte i siguruar. Subjekti ndërtues i pallatit është “Andi Konstruktion’. Nga një verifikim në QKR rezulton se ka për administrator Latif Mihën, njëkohësisht nënkryetar i shoqatës së ndërtuesve dhe anëtar i bordit drejtues të Institutit të Sigurimeve Shoqërore.

Në mesin e pasigurisë në punë, tek një ndërtues me pozicione të tilla, është e pa tolerueshme të gjesh probleme në kushtet e sigurisë teknike për punonjësit, kur duhej të ishte i pari që të ngrinte zërin për të drejtat e punëtorëve dhe jo vetëm interesat e ndërtuesve. Pallati në të cilin punimet kishin nisur prej korrikut 2023 ka afat të përfundimit dhjetorin e vitit 2027. Vetëm gjatë muajit maj kanë humbur jetë gjatë aksidenteve në punë 5 persona.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME