Categories Kuzhina

Video\ Gatime nga zonja Albana, Kadaif me arra dhe qumësht të kondensuar

Kadaif me arra dhe qumësht të kondensuar

Përbërësit:

250 gr kadaif

100 gr gjalpë

100 gr arra të thërrmuara

500 ml qumësht
1 bustinë vanilje

200 gr sheqer

100 gr qumësht i kondensuar

Përgatitja:

Hapim kadaifin në tryezën e punës dhe vendosim një shtresë me arra të thërrmuara. E mbledhim më pas kadaifin role dhe e vendosim në një tavë ku e spërkasim mirë me gjalpë të tretur.  E vendosim kadaifin të piqet në furrë për 1 orë në temperaturën 160-170 gradë derisa të thahet plotësisht e të marrë ngjyrë të artë.

Pasi kadaifi të jetë pjekur e lemë të ftohet plotësisht. Ndërkohë ngrohim qumështin, shtojmë vaniljen dhe sheqerin duke e trazuar që sheqeri të tretet plotësisht. E lemë qumështin të ftohet pak dhe më pas e hedhim mbi kadaifin e pjekur. Pasi kadaifi të përthithë të gjithë qumështin shtojmë qumështin e kondensuar.tv report

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuzhina

Kjo picë e shijshme nuk do ju shëndoshë

Nëse hani shpesh pica dhe dëshironi të hiqni qafe sasinë e tepërt të karbohidrateve, kjo…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Video/ Tavë me makarona

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 200 gr mish të grirë 2 qepë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me pure patate në furrë…

Qofte me pure patate në furrë . Përbërësit: Për purenë: 1 kg patate 1 gotë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me patate

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Lulelakër në furrë me salcë beshamel nga zonja Albana

Lulelakër në furrë me salcë beshamel Përbërësit: 1 kg lulelakër 2 lgj gjalpë 3 lgj…

LEXO ME SHUME