Categories Kulture

60 vjet muzeu kombëtar i Pavarësisë. Shpallur si muze ne 28 Nëntor të vitit 1962, sot kremton 60 vjetorin e vet

60 vjet muzeu kombëtar i Pavarësisë. Shpallur si muze ne 28 Nëntor të vitit 1962, sot kremton 60 vjetorin e vet, në një moment të rëndësishëm muzeu ka nisur fillimisht të funksionojeë si i tillë në vitin e largët 1936 deri ne 1939 ndërsa pas clirimit të vendit edhe si muze historik.

Në vitin 1962 mori statusin e muzeut te pavarësise ndërsa sot eshte muzeu i dytë kombëtar ne vend. Godina ku u mblodh qeveria e shtetit te pare shqiptar sot përcjell dokumenta dhe info te rendesishme mbi shpalljen e Pavarësise së vendit.

Ish drejtori i këtij muzeu ne festimet për 100 vjetorin e pavaresise Agron Shehu e cilëson si një muze me vlera te jashtëzakonshme ndërsa ajo që vlen lidhet me rritjen e ndjeshme të numrit të vizitorëve nga viti në vit .

Edhe drejtori Istref Dobi konfirmon vlerat por edhe materiale te rëndesishme për këtë muze.

Sabri Behramaj nga Mitrovica ka realizuar bustin e Isa Boletinit qe sot ndodhet pikerisht ne muzeun kombetar te pavaresise.

Deputeti Bujar Leskaj por edhe zv ministrja e kuktures Vilma Bello tregojne are cfare Ky muze përfaqeson dhe faktin qe sot eshte muzeu i te gjithe shqiorarëve dhe faktin qe duhet te vijoje te mbetet i tille .

Vesa Broja dr e muzeut ne Mitrovice tregon sa lidhje te rëndesishme ka pikërisht Mitrovica me Vlorën.

Per here te pare ky muze edhe me ciceronin e vogel,qe do te thote sa rendesi ka lidhja dhe njohja e femijeve me historine.

Muzeu i pavarësise keshtu ne 60 vjetorin e tij. Muzeu i dyte kombetar dhe nje nga me te vizituarit,nje numer në rritje nga viti në vit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më të mirë të vitit

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më…

LEXO ME SHUME